ESP8266 Primary GUI - Termostat

Dejwis
Posty: 25
Rejestracja: sob sty 14, 2023 7:48 pm

zzrr pisze: wt sty 17, 2023 12:52 am Witam kolegów.
jeśli ktoś jest zainteresowany to udostępniam wsad do Wemosa D1 mini. Potrzebowałem takiego wg kryteriów jak poniżej więc go skleiłem do wersji działającej jak było mi potrzeba.
Na angielskojęzycznej stronie ten termostat jest w innych wersjach ale wszystkie które sprawdzałem były na nieaktualnych bibliotekach i albo nie działał tryb konfiguracji albo sterowanie było nie takie jak mi akurat potrzeba. Więc jeśli komuś ta wersja odpowiada to z przyjemnością udostępniam.
- zmieniłem obsługę pamięci w celu przedłużenia żywotności EEPROMA . Dane zapisywane są tylko przy zmianie stanu (1.auto/manual, 2.przek.wł/wył, 3. temp. termostatu i 4.histereza). Dane są przywracane z pamięci przy starcie WEMOSA, może pracować online przy awarii WiFi. Jedynie nie da się wtedy zmieniać histerezy. Histerezę jak i wszystkie inne parametry można ustawić z poziomu aplikacji w telefonie lub na stronie Supli. Temperatura i histereza ustawiana co 0.1C. i obie wartości widoczne na wyświetlaczu.
Przytrzymanie przycisku +/- powoduje szybkie przestawienie temperatury. Przełączenie termostatu w tryb konfiguracji pin D5 5s sterowany minusem. Po wgraniu Firmware config domyślnie uruchomi się z automatu. Wemos będzie rozgłaszał własną sieć. Adres standardowy 192.168.4.1 Zakres tem. 0 - 100C, zakres histerezy 0 - 10C.
Jedno klikniecie D5 przełączanie Auto/Manual. Dwa szybkie naciśnięcia D5 Wł/Wył przekaźnik w trybie manual. 5s D5 Config.
D7-UP | D6-DOWN | D5-AUTO/Manual, wł/wył przekaźnik, CONFIG | D1-przekaźnik (+ przy ON) | D2 - Sygnał z DS18B20 | D3-SDA OLED | D4-SCL OLED. OLED 1306
TermostatWemosHistCo01TempCo01.rar 20230116_195815.jpg Screenshot_20230116-200501_SUPLA.jpg

Pozdrawiam.
Witam czy dało by radę zrobić cos takiego pod sonoff basic r2 ? Tam jest inny procek mało wyprowadzeń lecz na generic udało mi sie uruchomić czujnik temperatury i wyświetlacz . Lecz wolał by mieć cos takiego więcej możliwość sterowania i na wyświetlaczu zupełnie inne treści ...
mrprezident14
Posty: 44
Rejestracja: sob lis 26, 2022 4:27 pm
Lokalizacja: Żywiec

mam i działa
Załączniki
Screenshot_2023-01-22-14-37-03-221_org.supla.android.jpg
Screenshot_2023-01-22-14-37-03-221_org.supla.android.jpg (288.44 KiB) Przejrzano 1242 razy
zzrr
Posty: 343
Rejestracja: śr paź 26, 2022 7:35 pm

AdrianK95 pisze: ndz sty 22, 2023 1:42 am Witam mam pytanie jak często odczytuje temperature bo mam taki przypadek że mam ustawiona temp na 20.6stopni i przekaznik się co chwilę włącza o wyłącza bo temp skacze raz 20.7st. Raz 20,5st 20,8 i tak skacze :cry:
Cześć.
Temperaturę aktualizuje co 2,5 a na SUPLE wysyła co 10. Ale to co opisałeś to wskazuje tak jak by na jakiś błąd połączenia z czujnikiem albo uszkodzenie samego czujnika. Oczywiście pomiędzy wyjściem czujnika temperatury a 3.3V rezystor ok. 4,7KOhm jest?
Dejwis
Posty: 25
Rejestracja: sob sty 14, 2023 7:48 pm

mrprezident14 pisze: ndz sty 22, 2023 1:39 pm mam i działa
To zapodaj kolego jak możesz 8-) soficki... Wyświetlacz też masz podłączony ?
AdrianK95
Posty: 21
Rejestracja: sob lis 05, 2022 9:24 am

zzrr pisze: ndz sty 22, 2023 3:04 pm
AdrianK95 pisze: ndz sty 22, 2023 1:42 am Witam mam pytanie jak często odczytuje temperature bo mam taki przypadek że mam ustawiona temp na 20.6stopni i przekaznik się co chwilę włącza o wyłącza bo temp skacze raz 20.7st. Raz 20,5st 20,8 i tak skacze :cry:
Cześć.
Temperaturę aktualizuje co 2,5 a na SUPLE wysyła co 10. Ale to co opisałeś to wskazuje tak jak by na jakiś błąd połączenia z czujnikiem albo uszkodzenie samego czujnika. Oczywiście pomiędzy wyjściem czujnika temperatury a 3.3V rezystor ok. 4,7KOhm jest?
Tak mam rezystor 4,7KOhm między 3,3v a wejściem na ds18b20 a co do czujników raczej są dobre bo wątpię że 10 sztuk byłoby uszkodzone ;)
I myślę gdzie może być problem bo jak mam soft wgrany z GUI-generic i warunkowanie przekaznika z ds18b20 to temp normalnie się trzyma.
zzrr
Posty: 343
Rejestracja: śr paź 26, 2022 7:35 pm

AdrianK95 pisze: pn sty 23, 2023 5:53 pm
zzrr pisze: ndz sty 22, 2023 3:04 pm
AdrianK95 pisze: ndz sty 22, 2023 1:42 am Witam mam pytanie jak często odczytuje temperature bo mam taki przypadek że mam ustawiona temp na 20.6stopni i przekaznik się co chwilę włącza o wyłącza bo temp skacze raz 20.7st. Raz 20,5st 20,8 i tak skacze :cry:
Cześć.
Temperaturę aktualizuje co 2,5 a na SUPLE wysyła co 10. Ale to co opisałeś to wskazuje tak jak by na jakiś błąd połączenia z czujnikiem albo uszkodzenie samego czujnika. Oczywiście pomiędzy wyjściem czujnika temperatury a 3.3V rezystor ok. 4,7KOhm jest?
Tak mam rezystor 4,7KOhm między 3,3v a wejściem na ds18b20 a co do czujników raczej są dobre bo wątpię że 10 sztuk byłoby uszkodzone ;)
I myślę gdzie może być problem bo jak mam soft wgrany z GUI-generic i warunkowanie przekaznika z ds18b20 to temp normalnie się trzyma.
To pojęcia nie mam dlaczego skacze ;)
A tak na poważnie to próbowałeś np wgrać bina jeszcze raz? Z doświadczenia wiem że się zdarza że niby wszystko robi się dobrze i np. wemos nie odpala albo cos nie tak jest jak powinno, a po wgraniu firmware jeszcze raz wszystko działa. Pamięć czyściłeś przed wgraniem?
A jeszcze takie pytanie mi przyszło do głowy... Daleko od układu masz czujnik? Przewód 10cm, 1m 2m?
AdrianK95
Posty: 21
Rejestracja: sob lis 05, 2022 9:24 am

zzrr pisze: pn sty 23, 2023 7:39 pm
AdrianK95 pisze: pn sty 23, 2023 5:53 pm
zzrr pisze: ndz sty 22, 2023 3:04 pm

Cześć.
Temperaturę aktualizuje co 2,5 a na SUPLE wysyła co 10. Ale to co opisałeś to wskazuje tak jak by na jakiś błąd połączenia z czujnikiem albo uszkodzenie samego czujnika. Oczywiście pomiędzy wyjściem czujnika temperatury a 3.3V rezystor ok. 4,7KOhm jest?
Tak mam rezystor 4,7KOhm między 3,3v a wejściem na ds18b20 a co do czujników raczej są dobre bo wątpię że 10 sztuk byłoby uszkodzone ;)
I myślę gdzie może być problem bo jak mam soft wgrany z GUI-generic i warunkowanie przekaznika z ds18b20 to temp normalnie się trzyma.
To pojęcia nie mam dlaczego skacze ;)
A tak na poważnie to próbowałeś np wgrać bina jeszcze raz? Z doświadczenia wiem że się zdarza że niby wszystko robi się dobrze i np. wemos nie odpala albo cos nie tak jest jak powinno, a po wgraniu firmware jeszcze raz wszystko działa. Pamięć czyściłeś przed wgraniem?
A jeszcze takie pytanie mi przyszło do głowy... Daleko od układu masz czujnik? Przewód 10cm, 1m 2m?
Wydaje mi się ze bin wgrał sie prawidłowo,zawsze przed wgraniem czyszcze wemosa pod nowy bin. przewód ma około 4m. Najciekawsze jest to ze mam jeszcze na jednym układzie mam stary program Elmaya podam linka https://en-forum.supla.org/viewtopic.php?f=10&t=5320 i na tym układzie tak temp nie skacze po mimo ze tam mam ds na 10m kablu.
zzrr
Posty: 343
Rejestracja: śr paź 26, 2022 7:35 pm

AdrianK95 pisze: pn sty 23, 2023 8:22 pm
Wydaje mi się ze bin wgrał sie prawidłowo,zawsze przed wgraniem czyszcze wemosa pod nowy bin. przewód ma około 4m. Najciekawsze jest to ze mam jeszcze na jednym układzie mam stary program Elmaya podam linka https://en-forum.supla.org/viewtopic.php?f=10&t=5320 i na tym układzie tak temp nie skacze po mimo ze tam mam ds na 10m kablu.
[/quote]

Hmm...
Co do linka który podałeś to znam ten temat. Przeczytałem tam każdą stronę i nim przerobiłem kod programu to próbowałem większość projektów z tego tematu, no i oczywiście pełny "szacun" dla Elmaya, przede wszystkim za to ze się dzielił tym co robił. Sam link do tematu wiele nie wnosi bo tam jest wersji tego termostatu chyba ze 7 albo i lepiej. A dlaczego ja postanowiłem zmienić kod to już pisałem wcześniej. Ale do rzeczy...
Nie za bardzo mi się wydaje żeby winny temu był soft chociaż tego nie wykluczam. Widziałem że bin pobrany był 22 razy wiec szkoda że się nikt inny nie wypowiedział czy im zadziałał. Na pewno by to pomogło w wyciągnięciu jakichś wniosków. Ja mogę tylko powiedzieć że mam to na stole i wgrywane było na dwie różniące się od siebie płytki, mimo ze obie WEMOS D1 Mini. I działa jak trzeba. Tak mi nieśmiało przychodzi do głowy że może należało by wziąć pod uwagę jakiś może defekt płytki ale skoro napisałeś że jak zrobiłeś z Generica to działa to trochę tą teorię zabija. Może trzeba by jeszcze ustalić czy jak robiłeś na Genericu to czy przypisywałeś te same GPIO dla DSa. Może akurat GPIO szwankuje. Może spróbuj w kodzie programu zmienić sobie sterowanie z DSa z innego GPIO . A jeśli akurat zmiany w kodzie to nie Twoja branża to w sumie jak już stwierdzisz że nic nie pomogło to mogę na próbę wygenerować Ci bina z innym wyprowadzeniem na czujnik DS18B20. Na koniec pytanie... masz wolny inny moduł wemosa żeby wgrać i sprawdzić?
A jeszcze tak dodam... wiesz że na takim kablu to w jednym miejscu możesz mieć zakłócenia a w innym nie... i sprawdź czy między masą a nóżką sterującą z DSa masz ok. 3.2V.
I jeszcze mi przyszło do głowy pytanie czy DSa masz podłączonego pod 5v czy 3.3V?
AdrianK95
Posty: 21
Rejestracja: sob lis 05, 2022 9:24 am

zzrr pisze: pn sty 23, 2023 8:58 pm
AdrianK95 pisze: pn sty 23, 2023 8:22 pm
Wydaje mi się ze bin wgrał sie prawidłowo,zawsze przed wgraniem czyszcze wemosa pod nowy bin. przewód ma około 4m. Najciekawsze jest to ze mam jeszcze na jednym układzie mam stary program Elmaya podam linka https://en-forum.supla.org/viewtopic.php?f=10&t=5320 i na tym układzie tak temp nie skacze po mimo ze tam mam ds na 10m kablu.
Hmm...
Co do linka który podałeś to znam ten temat. Przeczytałem tam każdą stronę i nim przerobiłem kod programu to próbowałem większość projektów z tego tematu, no i oczywiście pełny "szacun" dla Elmaya, przede wszystkim za to ze się dzielił tym co robił. Sam link do tematu wiele nie wnosi bo tam jest wersji tego termostatu chyba ze 7 albo i lepiej. A dlaczego ja postanowiłem zmienić kod to już pisałem wcześniej. Ale do rzeczy...
Nie za bardzo mi się wydaje żeby winny temu był soft chociaż tego nie wykluczam. Widziałem że bin pobrany był 22 razy wiec szkoda że się nikt inny nie wypowiedział czy im zadziałał. Na pewno by to pomogło w wyciągnięciu jakichś wniosków. Ja mogę tylko powiedzieć że mam to na stole i wgrywane było na dwie różniące się od siebie płytki, mimo ze obie WEMOS D1 Mini. I działa jak trzeba. Tak mi nieśmiało przychodzi do głowy że może należało by wziąć pod uwagę jakiś może defekt płytki ale skoro napisałeś że jak zrobiłeś z Generica to działa to trochę tą teorię zabija. Może trzeba by jeszcze ustalić czy jak robiłeś na Genericu to czy przypisywałeś te same GPIO dla DSa. Może akurat GPIO szwankuje. Może spróbuj w kodzie programu zmienić sobie sterowanie z DSa z innego GPIO . A jeśli akurat zmiany w kodzie to nie Twoja branża to w sumie jak już stwierdzisz że nic nie pomogło to mogę na próbę wygenerować Ci bina z innym wyprowadzeniem na czujnik DS18B20. Na koniec pytanie... masz wolny inny moduł wemosa żeby wgrać i sprawdzić?
A jeszcze tak dodam... wiesz że na takim kablu to w jednym miejscu możesz mieć zakłócenia a w innym nie... i sprawdź czy między masą a nóżką sterującą z DSa masz ok. 3.2V
[/quote]

Hmm Oczywiście dla Ciebie też peły szacun w pisaniu kodu itp bo ja bym ani jednej linijki nie napisał także szanuje i że sie z tym dzielisz :)
co do Generica to zawsze daje ds'a na D2 ewentualnie na D7. co do modułów to mam ich dużo :D wiec lubie potestowac troche :D ze zmiana kodu raczej sobie nie poradze że tak powiem, co do napięcia to nie jest stałe 3,2v tylko skacze 3v, 3,1v, 3,27v i tak w kółko :D
zzrr
Posty: 343
Rejestracja: śr paź 26, 2022 7:35 pm

Czyli masz dobrze podłączone. Bo znam przypadki że do logiki 3.3V niektórzy podłączali z 5V i wtedy tam było trochę ponad to co być powinno. Ale tak czy inaczej to to napięcie wydaje mi się że Ci skacze za bardzo. Ponad 0,2V. Tam dalikatnie faktycznie może skakać w czasie odczytu ale to wartości rzędu 10tych części wolta a u Ciebie ponad 200mV. To pewnie przez ten długi kabel. To jest sygnał cyfrowy więc teoretycznie nie powinno to być przyczyną a ja tez nigdy jakoś specjalnie się nie zastanawiałem na co sobie przy połaczeniu DSa można pozwolić. A może na tym DSie co masz wgrany ten soft co Ci działa dobrze na kablu 10m to masz jakieś lepsze zasilanie? A próbowałeś dać DSa na krótko do płytki? Bo jak dasz przy płytce i będzie dobrze to będziesz miał odpowiedź.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”