Kanał pomiarowy ogólnego przeznaczenia

ALEX
Posty: 47
Rejestracja: pt gru 01, 2017 7:03 pm

Stopnie lepsze, przy 550 % bałbym się, że nie będzie dla mnie miejsca :D
Stopnie.jpg
Stopnie.jpg (9.21 KiB) Przejrzano 713 razy
rafalekkalwak@wp.pl
Posty: 428
Rejestracja: pn lut 06, 2023 8:56 am

Kilka pytań o szczegóły implementacji: https://github.com/SUPLA/supla-core/com ... 45bc34b606

Będzie można przesłać wartość tekstową? bo wygląda na to że nie?
- Jeśli nie, to będzie możliwość transformacji wartości liczbowej na tekst - pije do np. kierunku wiatru kiedy mamy wartości z zakresu 0-360 stopni a chcemy zobaczyć "Południowy/Północny, itp." ?
- Jeśli nie, to mogę zaproponować PR z nowym typem kanału na kierunek wiatru, który to ogarnie?

Czym się różnią SUPLA_CHANNELTYPE_GENERAL_PURPOSE_MEASUREMENT 9000 i SUPLA_CHANNELTYPE_GENERAL_PURPOSE_METER 9010 ?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

rafalekkalwak@wp.pl pisze: wt sty 09, 2024 9:31 am Kilka pytań o szczegóły implementacji: https://github.com/SUPLA/supla-core/com ... 45bc34b606

Będzie można przesłać wartość tekstową? bo wygląda na to że nie?
- Jeśli nie, to będzie możliwość transformacji wartości liczbowej na tekst - pije do np. kierunku wiatru kiedy mamy wartości z zakresu 0-360 stopni a chcemy zobaczyć "Południowy/Północny, itp." ?
- Jeśli nie, to mogę zaproponować PR z nowym typem kanału na kierunek wiatru, który to ogarnie?

Czym się różnią SUPLA_CHANNELTYPE_GENERAL_PURPOSE_MEASUREMENT 9000 i SUPLA_CHANNELTYPE_GENERAL_PURPOSE_METER 9010 ?
Jeden to KPOP a drugi to KLOP :D (kanał licznikowy ogólnego przeznaczenia)
Serio. Ogólnie wcześniej było planowane, aby wybór między "pomiarem" (measurement) a "licznikiem" (meter, incremental) był w konfiguracji w Cloud, ale to wg mnie jest niepraktyczne, bo rodzaj danych (np. temperatura vs licznik gazu) i tak trzeba określić w sofcie na urządzeniu i zmiana tego w konfiguracji po stronie Clouda nic nie wnosi, bo urządzenie nie będzie potrafiło zmienić natury mierzonego parametru (np. temperatura - co z tego, że przestawi się w configu na "licznik" - dane wtedy są bez sensu).

Kanał pomiarowy ogólnie nie służy do przesyłania tekstu, tylko pomiaru. Stąd nie ma tutaj opcji przesłania tekstu. Natomiast w ramach tych kanałów myśleliśmy, aby dodać coś w formie typu wyliczeniowego, gdzie można zdefiniować etykiety tekstowe do niektórych wartości (właśnie pod kątem kierunku wiatru, ale nie tylko). Natomiast tego typu funkcja na pewno nie wejdzie w pierwszym wydaniu KPOP-a i KLOP-a.

Moim zdaniem, te dwa kanały ogólne nie zaspokoją 100% potrzeb i zawsze znajdzie się coś innego. Także warto różne dziwne pomysły i warianty podpowiadać, bo my nie wymyślimy wszystkiego, co forumowicze potrafią wymyślić :)

Jeszcze odnośnie kierunku wiatru, to w issues czeka też jeden feature request, który wprowadza obrotową ikonkę. Głównie pod kątem kierunku wiatru. Przykładowo można dodać ikonę z różą wiatrów i ona będzie się obracać w apce zależnie od wartości 0..360.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
rafalekkalwak@wp.pl
Posty: 428
Rejestracja: pn lut 06, 2023 8:56 am

klew pisze: wt sty 09, 2024 9:54 am
rafalekkalwak@wp.pl pisze: wt sty 09, 2024 9:31 am Kilka pytań o szczegóły implementacji: https://github.com/SUPLA/supla-core/com ... 45bc34b606

Będzie można przesłać wartość tekstową? bo wygląda na to że nie?
- Jeśli nie, to będzie możliwość transformacji wartości liczbowej na tekst - pije do np. kierunku wiatru kiedy mamy wartości z zakresu 0-360 stopni a chcemy zobaczyć "Południowy/Północny, itp." ?
- Jeśli nie, to mogę zaproponować PR z nowym typem kanału na kierunek wiatru, który to ogarnie?

Czym się różnią SUPLA_CHANNELTYPE_GENERAL_PURPOSE_MEASUREMENT 9000 i SUPLA_CHANNELTYPE_GENERAL_PURPOSE_METER 9010 ?
Jeden to KPOP a drugi to KLOP :D (kanał licznikowy ogólnego przeznaczenia)
Serio. Ogólnie wcześniej było planowane, aby wybór między "pomiarem" (measurement) a "licznikiem" (meter, incremental) był w konfiguracji w Cloud, ale to wg mnie jest niepraktyczne, bo rodzaj danych (np. temperatura vs licznik gazu) i tak trzeba określić w sofcie na urządzeniu i zmiana tego w konfiguracji po stronie Clouda nic nie wnosi, bo urządzenie nie będzie potrafiło zmienić natury mierzonego parametru (np. temperatura - co z tego, że przestawi się w configu na "licznik" - dane wtedy są bez sensu).

Kanał pomiarowy ogólnie nie służy do przesyłania tekstu, tylko pomiaru. Stąd nie ma tutaj opcji przesłania tekstu. Natomiast w ramach tych kanałów myśleliśmy, aby dodać coś w formie typu wyliczeniowego, gdzie można zdefiniować etykiety tekstowe do niektórych wartości (właśnie pod kątem kierunku wiatru, ale nie tylko). Natomiast tego typu funkcja na pewno nie wejdzie w pierwszym wydaniu KPOP-a i KLOP-a.

Moim zdaniem, te dwa kanały ogólne nie zaspokoją 100% potrzeb i zawsze znajdzie się coś innego. Także warto różne dziwne pomysły i warianty podpowiadać, bo my nie wymyślimy wszystkiego, co forumowicze potrafią wymyślić :)

Jeszcze odnośnie kierunku wiatru, to w issues czeka też jeden feature request, który wprowadza obrotową ikonkę. Głównie pod kątem kierunku wiatru. Przykładowo można dodać ikonę z różą wiatrów i ona będzie się obracać w apce zależnie od wartości 0..360.
Wygrałeś z tym KLOPem :lol: 8-)

Ok, właśnie taką różę wiatrów miałem na myśli albo chociaż w UI/apce wyświetlenie na podstawie wartości tekstu.

Jeśli masz na myśli to : https://github.com/SUPLA/supla-core/issues/379
W sumie to zacząłem to dłubać :D Czy jeśli wyrzeźbię 90 % to jest szansa na dokończenie?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

rafalekkalwak@wp.pl pisze: wt sty 09, 2024 10:25 am Jeśli masz na myśli to : https://github.com/SUPLA/supla-core/issues/379
W sumie to zacząłem to dłubać :D Czy jeśli wyrzeźbię 90 % to jest szansa na dokończenie?
Ale co, gdzie i jak chcesz dłubać?
Ten issue to raczej "ogólny koncept". Tutaj trzeba zdecydować, czy to będzie nowy kanał, nowa funkcja kanału, parametr konfiguracyjny KPOP-a, czy jeszcze coś innego.
Potrzeb trzeba to dodać do serwera, do Clouda, do apek na iOS i Androida. Trzeba też przygotować grafikę ikony (przynajmniej róża wiatrów, może coś więcej).
Co miałeś na mysli pisząc, że zrobisz 90%? :)
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
rafalekkalwak@wp.pl
Posty: 428
Rejestracja: pn lut 06, 2023 8:56 am

klew pisze: wt sty 09, 2024 10:39 am
rafalekkalwak@wp.pl pisze: wt sty 09, 2024 10:25 am Jeśli masz na myśli to : https://github.com/SUPLA/supla-core/issues/379
W sumie to zacząłem to dłubać :D Czy jeśli wyrzeźbię 90 % to jest szansa na dokończenie?
Ale co, gdzie i jak chcesz dłubać?
Ten issue to raczej "ogólny koncept". Tutaj trzeba zdecydować, czy to będzie nowy kanał, nowa funkcja kanału, parametr konfiguracyjny KPOP-a, czy jeszcze coś innego.
Potrzeb trzeba to dodać do serwera, do Clouda, do apek na iOS i Androida. Trzeba też przygotować grafikę ikony (przynajmniej róża wiatrów, może coś więcej).
Co miałeś na mysli pisząc, że zrobisz 90%? :)
Decyzja czy to ma być nowy typ kanału chyba jest dość prosta, że czemu nie, skoro w KPOP to raczej nie prędko o ile w ogóle, tym bardziej, że to jest pod DYI więc nie widzę problemu, że tu zajdą jakieś zmiany w przyszłości. Pamiętam jak napisaliście, że KPOP nie zastąpi istniejących kanałów i te zmiany będą równoległe więc dla mnie to jest dość jasny przekaz.

Mam na myśli to, że jestem w stanie przygotować branche ze zmianami, które się kompilują i pewnie robią co mają robić, ale np. nie uruchomię pewnie apki Androidowej u siebie żeby sprawdzić jak to działa, nie zrobię ikonek ale tą część typowo backendową czy np. Wyświetlenie kierunku w Cloud/ appce jako tekst na podstawie wartośći to chyba jestem w stanie zrobić :D
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

rafalekkalwak@wp.pl pisze: wt sty 09, 2024 10:48 am Decyzja czy to ma być nowy typ kanału chyba jest dość prosta, że czemu nie, skoro w KPOP to raczej nie prędko o ile w ogóle, tym bardziej, że to jest pod DYI więc nie widzę problemu, że tu zajdą jakieś zmiany w przyszłości. Pamiętam jak napisaliście, że KPOP nie zastąpi istniejących kanałów i te zmiany będą równoległe więc dla mnie to jest dość jasny przekaz.
Nie rozumiem tej wypowiedzi w kontekście kanału do kierunku wiatru. Jeśli KPOP ma być kanałem pomiarowym ogólnym, to kierunek wiatru też można w nim zrobić :). Poza tym obrotowa ikona może się przydać w innych zastosowaniach, nie tylko jako kierunek wiatru.
rafalekkalwak@wp.pl pisze: wt sty 09, 2024 10:48 am Mam na myśli to, że jestem w stanie przygotować branche ze zmianami, które się kompilują i pewnie robią co mają robić, ale np. nie uruchomię pewnie apki Androidowej u siebie żeby sprawdzić jak to działa, nie zrobię ikonek ale tą część typowo backendową czy np. Wyświetlenie kierunku w Cloud/ appce jako tekst na podstawie wartośći to chyba jestem w stanie zrobić :D
Tutaj też nie jest dla mnie jasne co chciałbyś zrobić. Serwer, Cloud, apka na Android, apka na iOS? Jeszcze wsparcie po stronie urządzeń, czyli supla-device ;). Robiąc nowy kanał, trzeba go też do API dodać, trzeba sprawdzić czy integrację do HA można zrobić albo innych komponentów.

Nie chcę zniechęcać, ale to nie jest takie proste, jak by się mogło wydawać. Tutaj trzeba by dokładnie ustalić co jest proponowane, w jakim zakresie, i wtedy można spróbować sprawdzić, czy na pozostałe komponenty znajdzie się czas i kiedy.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
rafalekkalwak@wp.pl
Posty: 428
Rejestracja: pn lut 06, 2023 8:56 am

klew pisze: wt sty 09, 2024 10:56 am
rafalekkalwak@wp.pl pisze: wt sty 09, 2024 10:48 am Decyzja czy to ma być nowy typ kanału chyba jest dość prosta, że czemu nie, skoro w KPOP to raczej nie prędko o ile w ogóle, tym bardziej, że to jest pod DYI więc nie widzę problemu, że tu zajdą jakieś zmiany w przyszłości. Pamiętam jak napisaliście, że KPOP nie zastąpi istniejących kanałów i te zmiany będą równoległe więc dla mnie to jest dość jasny przekaz.
Nie rozumiem tej wypowiedzi w kontekście kanału do kierunku wiatru. Jeśli KPOP ma być kanałem pomiarowym ogólnym, to kierunek wiatru też można w nim zrobić :). Poza tym obrotowa ikona może się przydać w innych zastosowaniach, nie tylko jako kierunek wiatru.
Innymi słowy:
1. dodanie nowego typu kanału "Kierunek wiatru" niczego nie blokuje/psuje == uważam, że można by dodać i bym się podjął.
2. To czy to KPOP ogarnie sensowną prezentację kierunku wiatru, i kiedy, i jak uważam za kwestię totalnie otwartą ale też uważam, że patrząc na moce przerobowe nie powinno to być wyznacznikiem czy robić inne zmiany czy nie bo może to nastąpić za kolejne kilka lat albo wcale jak to było z KPOP.
klew pisze: wt sty 09, 2024 10:56 am
rafalekkalwak@wp.pl pisze: wt sty 09, 2024 10:48 am Mam na myśli to, że jestem w stanie przygotować branche ze zmianami, które się kompilują i pewnie robią co mają robić, ale np. nie uruchomię pewnie apki Androidowej u siebie żeby sprawdzić jak to działa, nie zrobię ikonek ale tą część typowo backendową czy np. Wyświetlenie kierunku w Cloud/ appce jako tekst na podstawie wartośći to chyba jestem w stanie zrobić :D
Tutaj też nie jest dla mnie jasne co chciałbyś zrobić. Serwer, Cloud, apka na Android, apka na iOS? Jeszcze wsparcie po stronie urządzeń, czyli supla-device ;). Robiąc nowy kanał, trzeba go też do API dodać, trzeba sprawdzić czy integrację do HA można zrobić albo innych komponentów.

Nie chcę zniechęcać, ale to nie jest takie proste, jak by się mogło wydawać. Tutaj trzeba by dokładnie ustalić co jest proponowane, w jakim zakresie, i wtedy można spróbować sprawdzić, czy na pozostałe komponenty znajdzie się czas i kiedy.
Chciałbym dodać nowy typ kanału i funkcję "Kierunek wiatru", zapis przez serwer przez supla-device i iteracyjnie wyświetlanie w Cloud i apce np. dla Androida czy inne zależności - widzę po tym co piszecie, że wg was to zawsze musi być razem zrobione, śmiem się nie zgodzić ;)

Tak, jestem świadomy ile trzeba zmieniać, ale już do tego podchodziłem i wydaje mi się, że dało mi to właśnie większy pogląd na sytuację, że dla chcącego nic trudnego i o ile nowy kanał to nie jest termostat przy którym trzeba wymieniać jakieś informację w dwóch kierunkach czy licznik energii gdzie jest wiele zwracanych wartości, a tylko zmiana sposobu prezentacji danych to nie jest to rocket science i chętnie się pobawię ;)
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Projekt jest OpenSource i oczywiście możesz do niego dodać co tylko chcesz. Nie damy Ci gwarancji, że to co przygotujesz zostanie włączone do oficjalnej wersji. Musisz też pamiętać, że zgłaszając kod, który chciałbyś włączyć do oficjalnego źródła musisz zaakceptować postanowienia umowy CLA. Dodanie nowego kanału dotyka prawie każdego elementu systemu.

- supla-device
- supla-server
- supla-cloud
- iOS
- Android

Do tego opcjonalnie integracje z MQTT, HA, Alexa, GH itd.
- MQTT
- HA
- itd.
rafalekkalwak@wp.pl
Posty: 428
Rejestracja: pn lut 06, 2023 8:56 am

pzygmunt pisze: wt sty 09, 2024 12:56 pm Projekt jest OpenSource i oczywiście możesz do niego dodać co tylko chcesz. Nie damy Ci gwarancji, że to co przygotujesz zostanie włączone do oficjalnej wersji. Musisz też pamiętać, że zgłaszając kod, który chciałbyś włączyć do oficjalnego źródła musisz zaakceptować postanowienia umowy CLA. Dodanie nowego kanału dotyka prawie każdego elementu systemu.

- supla-device
- supla-server
- supla-cloud
- iOS
- Android

Do tego opcjonalnie integracje z MQTT, HA, Alexa, GH itd.
- MQTT
- HA
- itd.
Rozumiem na jakich zasadach działa dodawanie czegoś do OpenSource.

Kwestia jest tylko taka czy tak jak pisałem, jeśli zrobię 90% bo na tyle zrozumiem problem, czy realnie bierzecie pod uwagę, że dokończycie i włączycie to do oficjalnej wersji bo jeśli od razu zakładamy, że nie, to nie ma najmniejszego sensu aby cokolwiek wystawiać :P
Zablokowany

Wróć do „Zagadnienia ogólne”