Aktywacja sterownika w wyniku porównania ze sobą wartości dwóch temperatur odczytywanych przez dwa czujniki sterownika.

Wiskick 2023
Posty: 5
Rejestracja: wt maja 23, 2023 9:49 am

Witam,

Właśnie zarejestrowałem się na forum i nie jestem pewien czy to zapytanie: jest już gdzieś wyjaśnione, powinno wylądować właśnie w tym miejscu.

Chodzi mi o potwierdzenie czy czujnik temperatury (np. sonoff z dwoma sondami temperatury z oprogramowaniem SUPLA) ma możliwość sterowania włączeniem / wyłączeniem wyjścia output w ten sposób, że na bieżąco porównywana jest temperatura obu sond i jeżeli spełniony jest warunek
"
temp. pierwszej sondy <= temp. drugiej sondy = wyjście output jest aktywne (podaje zasilanie 230V)
temp. pierwszej sondy > temp. drugiej sondy = wyjście output nie jest aktywne (nie podaje zasilanie 230V)
"
Doczytałem, że można ustawić podobny warunek gdzie temp. pierwszej sondy jest porównywana z zadaną / wybraną przez operatora wartością temperatury a aktywacja wyjścia output następuje po przekroczeniu ww zadanej temperatury.
Dla mojego rozwiązania potrzebuję weryfikacji warunku - " porównanie temperatury dwóch sond " którego wynik będzie aktywował sygnał output.

Proszę o wsparcie i wyrozumiałość, jeżeli post wylądował w niewłaściwym miejscu.
Temat wydaje się prozaiczny, ale 5 sprzedawców nie odpowiedziało jasno na moje zapytanie, stąd moja aktywność na forum.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia.
SOYER
Posty: 819
Rejestracja: śr sie 10, 2022 12:29 pm
Lokalizacja: Kryry

Jest to jak najbardziej do zrobienia. Oglądnij ten film, tam jest 5 czujników, warunkowanie możesz zrobić dowolne.
viewtopic.php?t=12592
Ten temat tez może Cię zaciekawi.
viewtopic.php?t=13076
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Kolega @SOYER zaproponował rozwiązanie dla advanced users ;)
Powinieneś to móc zrobić programowo na skryptach fracz'a
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Wiskick 2023
Posty: 5
Rejestracja: wt maja 23, 2023 9:49 am

Witam i dziękuję kolegom SOYER i YoMan za zainteresowanie !

Sugerowane materiały zawierają rozwiązania gdzie programujący / użytkownik ustawia w skrypcie lub na panelu sterowniczym aplikacji temperaturę aktywacji przekaźnika, który działając później w trybie automatycznym zmienia status sygnału wyjściowego po przekroczeniu ww zadanej temperatury sterującej.

Moje zapytanie dotyczyło sytuacji gdzie temperaturą aktywacji przekaźnika nie będzie stała wartość zadana przez programującego / użytkownik obsługującego panel sterowniczy aplikacji tylko będzie nią zmieniająca się w czasie temperatura odczytywana na sondzie.

Wyobraźmy sobie zasobnik z ciepłą wodą którą podgrzewamy czynnikiem nagrzewanym w solarze na dachu.
Aby podgrzewanie było bardziej efektywne montujemy dwie sondy :
- jedna w zasobniku mierząca temperaturę wody zasobnika
- druga na solarze mierząca temperaturę czynnika przepływającego przez wężownicę w solarze i zasobniku, oddającą ciepło wodzie w zasobniku

Czynnik ma być przepompowywany przez wężownicę (pompa czynnika jest aktywowana / zasilona) ale tylko wtedy kiedy temperatura wody w zbiorniku jest niższa od temperatury czynnika w wężownicy.
Warunkiem aktywującym przekaźnik ma być - porównanie temperatur: sondy wody zasobnika z sondą czynnika w solarze i aktywowanie przekaźnika tylko wtedy kiedy temperatura sondy wody zasobnika < temperatury sondy czynnika w solarze.

Moje pytanie jest "czy można w SUPLA ustawić warunek aktywacji przekaźnika jako zmienna wartość - wynik porównania jak wyżej a nie tylko stała wartość jaką programujący / użytkownik ustawia w skrypcie lub na panelu sterowniczym ?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Na forum kiedyś widziałem ze dwa lub trzy projekty takiego termostatu różnicowego.

Taka funkcja jest też planowana do kanału termostatu, który jest obecnie w trakcie przygotowania
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Wiskick 2023 pisze: śr maja 24, 2023 5:26 am Moje pytanie jest "czy można w SUPLA ustawić warunek aktywacji przekaźnika jako zmienna wartość - wynik porównania jak wyżej a nie tylko stała wartość jaką programujący / użytkownik ustawia w skrypcie lub na panelu sterowniczym ?
Tak jak napisałem, jeżeli nie jest to instalacja krytyczna to opierając się na https://scripts.supla.io/ zrobisz to bez problemu. Musisz być jedynie świadom, że może nie zadziałać w przypadku problemów z internetem.
Jeżeli potrzebujesz rozwiązania pewniejszego to musisz męczyć kolegę @SOYER
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Wiskick 2023
Posty: 5
Rejestracja: wt maja 23, 2023 9:49 am

YoMan pisze: śr maja 24, 2023 6:27 am
Wiskick 2023 pisze: śr maja 24, 2023 5:26 am Moje pytanie jest "czy można w SUPLA ustawić warunek aktywacji przekaźnika jako zmienna wartość - wynik porównania jak wyżej a nie tylko stała wartość jaką programujący / użytkownik ustawia w skrypcie lub na panelu sterowniczym ?
Tak jak napisałem, jeżeli nie jest to instalacja krytyczna to opierając się na https://scripts.supla.io/ zrobisz to bez problemu. Musisz być jedynie świadom, że może nie zadziałać w przypadku problemów z internetem.
Jeżeli potrzebujesz rozwiązania pewniejszego to musisz męczyć kolegę @SOYER
Jasne, dzięki za doprecyzowanie.
Czyli zacząłem z wysokiego "C" jak to się mówi :D

W takim razie głęboki ukłon w stronę Kolegi @SOYER :roll:

Pozdrawiam i z góry dziękuję za każdą sugestię.
SOYER
Posty: 819
Rejestracja: śr sie 10, 2022 12:29 pm
Lokalizacja: Kryry

Rozumiem, że potrzebujesz mieć podgląd w aplikacji Supla na te temperatury? Tak? Czy tylko samo urządzenie realizujące bez Supli?
Wiskick 2023
Posty: 5
Rejestracja: wt maja 23, 2023 9:49 am

SOYER pisze: śr maja 24, 2023 2:12 pm Rozumiem, że potrzebujesz mieć podgląd w aplikacji Supla na te temperatury? Tak? Czy tylko samo urządzenie realizujące bez Supli?

Właściwie może być bez SUPLI. Fajnie by było jakby był dostęp przez WiFi albo przynajmniej przez internet.
Wiskick 2023
Posty: 5
Rejestracja: wt maja 23, 2023 9:49 am

Wiskick 2023 pisze: śr maja 24, 2023 9:24 pm
SOYER pisze: śr maja 24, 2023 2:12 pm Rozumiem, że potrzebujesz mieć podgląd w aplikacji Supla na te temperatury? Tak? Czy tylko samo urządzenie realizujące bez Supli?

Właściwie może być bez SUPLI. Fajnie by było jakby był dostęp przez WiFi albo przynajmniej przez internet.
Witam,
@SOYER masz jakiś pomysł jak to zrealizować ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”