kilka pytań o MEW-01 i dokładność pomiarów

Artur Trzebinski
Posty: 1
Rejestracja: ndz kwie 23, 2023 7:01 am

Cześć, przymierzam się do zainwestowania w miernik MEW-01, LIW-01 i kilku innych urządzeń IoT i w związku z tym mam kilka pytań, prawdopodobnie do zaawansowanych użytkowników/konstruktorów MEW-01.

- Wiem, że do miernika dodawane są przekładniki 100A/33,3mA (czekam na jakieś info o zapowiadanych przekładnikach 40A), podawana jest też informacja 0,1mA-33,3mA. Jak to rozumieć? Czy najniższy pomiar jaki jest w stanie wykonać miernik, to 0,1mA na wyjściu przekładnika czyli prąd sieci 300mA? To daje kwantyzację na poziomie 72W. Mam nadzieję, że się mylę i można mierzyć mniejsze obciążenia z dobrą dokładnością. Proszę o rozwianie moich wątpliwości.

- Nie potrzebuję zakresu pomiarowego do 100A, czy mogę zatem zrobić np. po 3-4 zwoje na przekładnikach? Czy MEW-01 lub Supla pozwalają na skalowanie pomiarów z przekładników? Jeśli nie, to jak obejść wzrost wskazań prądów? Co jak co, ale zależy mi właśnie na pomiarze "tła" poboru, czyli wszystkie te małe odbiorniki typu zasilacze, ładowarki, komputer, ruter, TV w stanie stand-by. Chciałbym tutaj mieć dobrą rozdzielczość pomiarową i mały błąd odczytów, żeby szacować miesięczny pobór i np. przeciwdziałać odłączając zbędne urządzenia.

- Jak z przeciążalnością przekładników? Czy chwilowe peaki przy włączaniu dużych zasilaczy impulsowych/komputera/UPS-a/odkurzacza/wiertarki/heblarki/silników indukcyjnych 3-15kW nie wpłyną trwale i negatywnie na przekładniki? Czy MEW-01 ma obwody zabezpieczające przed takimi "udarami"? Czy bezpieczniej jednak nie zmniejszać zakresu nawijając kilka zwojów na przekładniki? A może wystarczą odpowiednio dobrane zenerki? Chociaż, jak rozumiem, są to przekładniki z wyjściem prądowym, to tutaj chyba zener nie pomoże? Chyba, że wewnętrznie MEW-01 mierzy ten prąd na rezystorze/boczniku jako napięcie i dalej podaje to na wewnętrzny ADC?
I tu kilka pytań: Jaką rozdzielczość ma ten ADC? Jaka jest częstotliwość próbkowania pomiarów? Jakie jest pasmo pomiarów (w sensie - jakie harmoniczne da się zmierzyć i czy będzie to pomiar TrueRMS?) Czy MEW-01 ma możliwość wydobycia informacji o tych harmonicznych? Wiem, że to nie jest analizator sieci... ale gdyby ADC na to pozwalał, to da się jakoś te informacje odczytać? Zmiana softu/firmware?

- Czy jest możliwość odczytu i śledzenia częstotliwości sieci? Jakie tutaj są możliwości pod względem rozdzielczości pomiaru? Chciałbym mieć informację, choćby ogólną, co do obciążenia lokalnej sieci energetycznej w moim miejscu zamieszkania, a jak wiadomo, pomiar częstotliwości przekłada się na taką informację - póki co nie wiem jeszcze z czym to się je dokładnie, ale chciałbym mieć możliwość przewidywania obciążenia sieci, przy zakładaniu fotowoltaiki i radzeniu sobie z sytuacją, kiedy produkcja prosumentów jest za duża, a zapotrzebowanie na moc małe i dochodzi do wzrostu napięć i wyłączania falownika. Na razie to faza eksperymentalna, a raczej teoretyczna, dlatego chcę tylko śledzić częstotliwości i napięcia faz, żeby z grubsza oceniać to obciążenie sieci lokalnej i zauważać jakieś trendy. Chyba, że są jakieś urządzenia do tego przeznaczone? Jakieś częstotliwościomierze, które też można podpiąć pod Suplę lub MQTT?

-Ostatnie pytanie dotyczy LIW-01 i mam nadzieję, że to nie problem, że umieszczam je tutaj a nie w odpowiednim dziale:
Chodzi mi o maksymalną i minimalną częstotliwość wyjścia licznika Dostawcy Energii - jakie zakresy przyjmuje LIW-01? Domyślam się jedynie, że da się to w urządzeniu określić tę liczbę, bo różne liczniki mają różną tą stałą imp/kWh.


Póki co tyle.
Pozdrawiam i wyczekuję na odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

MEW z przekładnikiem 100 A, ma pomiar w granulacji około 2 mA.
Nawijanie zwojów oczywiście zwiększy dokładność, ale wszystkie pomiary będziesz miał N razy większe i nie da się tego w Supli przestawić, aby przeliczyć to na inną skalę.
Wg mnie MEW ze standardowymi przekładnikiem poradzi sobie z małymi obciążeniami.

Jak testowałem u siebie, to nawijałem chyba z 50 przewód i miałem pomiary na standardowym przedładniku powyżej 100 A i nic się nie zepsuło:). Ale nie wiem jakie jest oficjalne stanowisko Zamela w tej kwestii.

Z tego co pamiętam, to kiedyś była informacje że MEW nie jest TrueRMS.

MEW mierzy częstotliwość napięcia w sieci.
Supla nie przechowuje jej historii. Możesz użyć jakiś zewnętrznych integracji przez MQTT, aby przechowywać historię dowolnych parametrów.
Osobiście uważam że częstotliwość to najnudniejszy parametr sieci i jego zmienność jest niewielka.
Za to napięcie potrafi się mocno zmieniać.

Mew wysyłka dane pomiarowe co 5s.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

Artur Trzebinski pisze: ndz kwie 23, 2023 8:13 am

- Czy jest możliwość odczytu i śledzenia częstotliwości sieci? Jakie tutaj są możliwości pod względem rozdzielczości pomiaru? Chciałbym mieć informację, choćby ogólną, co do obciążenia lokalnej sieci energetycznej w moim miejscu zamieszkania, a jak wiadomo, pomiar częstotliwości przekłada się na taką informację - póki co nie wiem jeszcze z czym to się je dokładnie, ale chciałbym mieć możliwość przewidywania obciążenia sieci, przy zakładaniu fotowoltaiki i radzeniu sobie z sytuacją, kiedy produkcja prosumentów jest za duża, a zapotrzebowanie na moc małe i dochodzi do wzrostu napięć i wyłączania falownika. Na razie to faza eksperymentalna, a raczej teoretyczna, dlatego chcę tylko śledzić częstotliwości i napięcia faz, żeby z grubsza oceniać to obciążenie sieci lokalnej i zauważać jakieś trendy.
Póki co tyle.
Pozdrawiam i wyczekuję na odpowiedzi :)
Jakieś 2 lata temu na Bałkanach jakiś mały kraj chyba Kosowo czy Macedonia najnormalniej w świecie kradł energię z systemu z powodu konfliktu politycznego. Wtedy pospóźniały się zegarki w mikrofalach w całej Europie :) . Przyczyną spadku częstotliwości jest przeciążenie sieci. Najprościej tłumacząc, gdy z sieci jest pobierane więcej energii niż do niej generowane przez źródła, to wały turbin w elektrowniach zsynchronizowanych z siecią nie mają siły mechanicznej, aby kręcić turbiny z nominalną prędkością 3000 obr./min. i zwalniają aż do równowagi. Ale generalnie 20 stopień zasilania przeszedł raczej do historii, kiedy częstotliwość potrafiła spaść poniżej 49 Hz i obecnie problem z fotowoltaiką jest wręcz odwrotny - mamy nadmiar mocy przy dużym nasłonecznieniu i małym odbiorze np. w słoneczne weekendy, ale to dla prosumenta skutkuje podniesieniem napięcia w sieci i ewentualnym wyłączeniem falownika, natomiast częstotliwość może się wahnąć o 0,01 Hz, rzadko więcej i raczej nie ma to dla nas znaczenia. W przypadku prosumentów podłączonych do sieci 0,4kV są to głównie problemy lokalne. Podobnie jak @klew też "uważam że częstotliwość to najnudniejszy parametr sieci i jego zmienność jest niewielka".
Bardziej skupiłbym się na krzywej charakterystyki Q-U jeśli zdarzają się restarty falownika z powodu przekroczenia napięcia.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL MEW-01”