Sterownik 8x8 DIN

LukaszH
Posty: 642
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

Chciałem Wam przedstawić kolejny sterownik na szynę DIN, oparty wyłącznie o ESP32 Devkit:
1. 4x przekaźnik
2. 4x dimmer oparty o mosfety (może działać też jako przekaźnik mosfetowy)
3. 2x sensor lub licznik - zależy co potrzebne.
Wszystko pod obudowę Altinkaya EC-206


Zamiast robić długi opis zapraszam na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=XztjEXahOqg
sterownik8-min.JPG
sterownik8-min.JPG (798.43 KiB) Przejrzano 705 razy
W załączniku znajdziecie schematy, BOM, zdjęcia z programu EasyEDA:
Sterownik 8x8 DIN.rar
(362.12 KiB) Pobrany 38 razy
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Gratuluję, fajny projekt.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Fajnie to Ci wyszło.
Wygląda to prawie tak jak projekt modułowy, który kiedyś miałem w planach wykonać.

Gratulacje.
LukaszH
Posty: 642
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

dobo pisze: sob mar 18, 2023 9:36 pm Fajnie to Ci wyszło.
Wygląda to prawie tak jak projekt modułowy, który kiedyś miałem w planach wykonać.

Gratulacje.
Ogólnie podpasowały mi obudowy Altinkaya na szyny DIN.
Jeśli chodzi o modułowość też o tym myślałem ale aby zrobić cała rodzinę produktów DIY, to jednak trochę godzin pasuje poświęcić. Natomiast mogę się do takiego pomysłu podłączyć i któryś z elementów systemu narysować - powstała by może wspólna platforma :) Nawet wczoraj myślałem aby zrobić główny sterownik na ESP32 z 2x szyną I2C + OLED + Ethernet + łączenie modułów za pomocą RJ45 (złączki kosztują grosze). Następnie kilka płytek wymiennych pod jakaś najbardziej dostępną obudowę jak: moduł przekaźników, moduł dimmerów, moduł czujników, moduł liczników, modułów rolet, itp. opartych o ekspandery MCP/PCF (jeden taki nadrzędny sterownik na ESP mógłby udźwignąć teoretycznie 8 takich ekspanderów na szynach I2C (mamy 2 dostępne szyny I2C) - do tego to jest możliwe od strony programowej w sumie, dzięki genialnemu projektowi GUI Generic. Pytanie o stabilność czy jeden ESP32 i aż 8 ekspanderów to będzie działać sensownie ? Ewentualnie sterownik nadrzędny byłby na 4 moduły rozszerzające aby nie kombinować z za dużą ilością ekspanderów.
Jest na forum parę osób "rysujących" hardware ale nie wiem jak technicznie można by połączyć siły nad taką wspólną platformą :?:
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Ja w zamyśle miałem łączenie poszczególnych modułów z różnymi zestawami przekaźników wykonać poprzez gniazda i listwę goldpin. Złącza miałby się znajdować po bokach obudowy tym złączem szła by linia I2C do kolejnych modułów, które w zamyśle miałyby się składać z max 8 przekaźników i 8 przycisków (jeden układ MCP na moduł).
LukaszH
Posty: 642
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

dobo pisze: sob mar 18, 2023 10:19 pm Ja w zamyśle miałem łączenie poszczególnych modułów z różnymi zestawami przekaźników wykonać poprzez gniazda i listwę goldpin. Złącza miałby się znajdować po bokach obudowy tym złączem szła by linia I2C do kolejnych modułów, które w zamyśle miałyby się składać z max 8 przekaźników i 8 przycisków (jeden układ MCP na moduł).
No to samo myślimy, tylko chciałem połączyć to kabelkiem RJ45 zamiast goldpinami. W sumie zbudowałem bardzo kompaktowe sterowniki do małych rozdzielni jak już nie ma wyjścia jeśli chodzi o miejsce ale rozprowadzenie okablowania to już wyzwanie. Dlatego lepiej oddzielić moduły od siebie o kilka, kilkanaście centymetrów albo zmienić "piętro DIN" w szafie aby to jakoś wyglądało, a dwa było wygodne w rozbudowie/ewentualnych poprawkach.
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Ja dlatego myślałem o goldpinach bo nimi można by od razu zasilać kolejne moduły taki zestaw 2x6 pin powinien wystarczyć do podłączenia w szeregu do 4 modułów na jednej szynie TH35. Zamiast goldpinów można dać złącza IDC z przewodami o różnej długości aby sięgnęło do kolejnej szyny TH35.
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Piękny sterownik! Cieszę się, że pojawia się coraz więcej takich rozwiązań w Supli. Filmiki też świetne - czytelne i napełnione treścią.

@LukaszH @dobo

Panowie, przy budowie swojego sterownika oświetlenia też myślałem o czymś takim.

Mój pomysł zakładał stworzenie jednostki "głównej", tzn. małego modułu z ESP32 Ethenetem/Wi-Fi do wyboru, RTC, termometrem i wyprowadzonym USB do programowania. Tworzyłby on trzon sterownika, a zamknięty by był w małej obudowie (np. DIN2).

Pozostałe połączenia byłyby gwarantowane przez I2C (nie jestem pewien czy to odpowiednia magistrala, nie znam jednak innej równie popularnej). Dzięki temu można by podłączać zewnętrzne moduły wejść/wyjść/ściemniaczy (składane w dowolnych konfiguracjach w dwupiątrową kanapkę; na rynku są obudowy dwupiętrowe link). Ja akurat zakładałem zastosowanie złącz magistrali wykorzystywanych przy budowach systemów modułowych, ale użycie IDE albo ATA wydaje się równie dobrym pomysłem - łatwiej jest zrealizować połączenie między "piętrami" rozdzielnicy (nie wiem jedynie jak taką odległość zniesie I2C).
Obrazek

Obecnie pracujemy z @edm nad pewnym modułem. Jak skończę, będę chętny do pracy. Dajcie znać, jeśli coś będzie się rodzić - nie chciałbym tego przegapić (myślę, że mógłbym się od Was wiele nauczyć; od siebie zapewniam trochę doświadczenia i determinację ;) ).
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
edm
Posty: 440
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

Super projekt, gratuluję wiedzy.
Panowie, proszę stosujcie w swoich projektach możliwość komunikacji także za pomocą ethernet RJ45, a nie tylko wifi.
W dużej metalowej rozdzielni łączność wifi nie sprawdza się. Dokładanie routera do rozdzielni lub obok rozdzielni mija się z celem.
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

edm pisze: ndz mar 19, 2023 12:16 pm Super projekt, gratuluję wiedzy.
Panowie, proszę stosujcie w swoich projektach możliwość komunikacji także za pomocą ethernet RJ45, a nie tylko wifi.
W dużej metalowej rozdzielni łączność wifi nie sprawdza się. Dokładanie routera do rozdzielni lub obok rozdzielni mija się z celem.
Dla ESP 32 jest dostępny układ z Ethernetem. Wystarczy płytkę wymienić.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”