Sterownik 8x8 DIN

edm
Posty: 440
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

Wiem o istnieniu WT32-eth01.
Pytanie czy faktycznie w tym przypadku wystarczy wprost wymienić ESP32 Devkit na WT32-eth01. Czy ilość pinów jest identyczna, wyprowadzenia GPIO itp, choć to może można skorygować z poziomu Gui Generic?, nie mam takiej wiedzy.
Pisząc o komunikacji po Lan nie mam na myśli tylko tego sterownika 8x8 DIN lecz chodzi także o inne, które powstały tu na forum, np. do podlewania, bardzo ciekawy.
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

edm pisze: ndz mar 19, 2023 6:10 pm Wiem o istnieniu WT32-eth01.
Pytanie czy faktycznie w tym przypadku wystarczy wprost wymienić ESP32 Devkit na WT32-eth01. Czy ilość pinów jest identyczna, wyprowadzenia GPIO itp, choć to może można skorygować z poziomu Gui Generic?, nie mam takiej wiedzy.
Pisząc o komunikacji po Lan nie mam na myśli tylko tego sterownika 8x8 DIN lecz chodzi także o inne, które powstały tu na forum, np. do podlewania, bardzo ciekawy.
Niestety inne ułożenie pinów. Gdyby nie to to pewnie też zamówiłbym sterowniki u Łukasza :)
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
LukaszH
Posty: 640
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

No dobra widzę pewną lukę w tym co zrobiłem odnośnie tego LAN i obiecuję że następne będą posiadały już ten moduł. Natomiast fajnie by jednak było połączyć siły i zbudować wspólną platformę opartą pewnie o I2C ale mam kilka pytań:
1. Czy ten WT32 ETH01 np. ten to w GG ustawia się jak zwykłe ESP32 czy tutaj potrzebne jakieś dodatkowe wsparcie ? Kilka pinów jest wolnych ale możecie zaproponować jakie dać pod magistralę I2C ?
2. Może zamiast tego WT32 użyć zwykłego ESP32 ale dołożyć moduł LAN8720 np. LAN8720. Pytanie czy to zadziała bo jakoś ESP32 ma więcej tych pinów niż ten WT32 ? Opisane jest tutaj w projekcie Elmaya: https://en-forum.supla.org/viewtopic.php?t=9984
3. Jeżeli już iść w modułowość to, podstawowe pytanie jak łączyć moduły przez tą szynę I2C. Mi jakoś najlepiej podchodzi kabelek RJ45 w którym można podać SDA, SCL, 3xGND, 3,3v i 2x12V/5V (akurat jest 8 kabli). Nie wiem jaka jest sensowna odległość działania I2C i czy po "skrętce" to, dobra opcja ale na pewno wygodna przy łączeniu w szafie sterowniczej :) Kable IDE/ATA te tasiemki trochę są nie wygodne jeśli chodzi o zakręcanie nimi w szafie jeśli chcemy moduły jakoś po skosie wykorzystać. Nie wiem czy nie przesadzam ale wykorzystując 12V zasilanie to, skrętka na jednej parze (0,5mm2) powinna przenieść 2A czyli mamy 24W(12W dla 5V), a tu mieli byśmy 2 pary czyli nawet 48W(24W dla 5V)- z tego co sprawdzałem moduł 16 przekaźników nie powinien pobierać więcej niż 6-8W czyli prądowo spokojnie udźwignie 4 takie moduły rozszerzające. Nie robiłbym jednak sterownika na 8 ekspanderów bo mam wrażenie że z LAN i 4 ekspandery + Wi-Fi + bluetooth to i tak sporo :)
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Przyglądam się Twoim projektom ale się za bardzo nie wtrącam bo "nołlidż lewel" za niski. Natomiast tutaj:
LukaszH pisze: ndz mar 19, 2023 10:11 pm1. Czy ten WT32 ETH01 np. ten to w GG ustawia się jak zwykłe ESP32 czy tutaj potrzebne jakieś dodatkowe wsparcie ? Kilka pinów jest wolnych ale możecie zaproponować jakie dać pod magistralę I2C ?
ostatnia pozycja w GG Builderze jest wt32 eth01 jako testowa więc pewnie jeszcze nie przetestowana dogłębnie
LukaszH pisze: ndz mar 19, 2023 10:11 pm 2. Może zamiast tego WT32 użyć zwykłego ESP32 ale dołożyć moduł LAN8720
Chyba dobry trop z punktu widzenia uniwersalności sterownika. Kto ma LAN w szafie to skorzysta, kto nie, to nie będzie musiał przepłacać za płytkę (jest wyraźnie droższa). Dodatkowo można zacząć wifi a potem przejść na LAN bez wymiany całego sterownika. Ilość pinów pewnie mniejsza bo sterownik LAN swoje zabiera. Pytanie czy ten moduł to jest to samo co na wt32 eth01
LukaszH pisze: ndz mar 19, 2023 10:11 pm Jeżeli już iść w modułowość to, podstawowe pytanie jak łączyć moduły przez tą szynę I2C
Skrętka byłaby chyba najwygodniejsza, może przewidzieć pull-upy. U mnie bme280 na i2c chodzi na skrętce około 10-12m (nie cm), oczywiście wymagało pull-up. Można potestować ale myślę, że to co w szafie czyli max do 1m ogarnie bez problemu.
LukaszH pisze: ndz mar 19, 2023 10:11 pm 4 takie moduły rozszerzające. Nie robiłbym jednak sterownika na 8 ekspanderów bo mam wrażenie że z LAN i 4 ekspandery + Wi-Fi + bluetooth to i tak sporo :)
Kiedyś chciałem wszystko ogarniać na jak najmniejszej ilości płytek i doświadczenie przyszło, że zaczyna być to uciążliwe. Jakaś zmiana, upgrade GG, który wymaga ponownej rejestracji ... i robi się sporo roboty przy ponownej konfiguracji. U mnie zabawa na prawie godzinę (nazwy, harmonogramy, sceny, etc.) a mam tylko 2 ekspandery MCP i 6 ledów + jakieś bme (tyle wycisnąłem z esp8266)
Dlatego myślę, że 4 to już dużo (to jest 64 wyjścia?).
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

LukaszH pisze: ndz mar 19, 2023 10:11 pm 2. Może zamiast tego WT32 użyć zwykłego ESP32 ale dołożyć moduł LAN8720 np. LAN8720. Pytanie czy to zadziała bo jakoś ESP32 ma więcej tych pinów niż ten WT32 ? Opisane jest tutaj w projekcie Elmaya: https://en-forum.supla.org/viewtopic.php?t=9984
Zestaw ESP32+LAN8720 działa wyśmienicie. U mnie chodzi już od pewnego czasu w sterowniku oświetlenia.

Moim zdaniem ESP32 jest zdecydowanie lepszą opcją niż ETH01. Przy tworzeniu płytki bazowej warto pomyśleć nad samodzielną implementacją surowego ESP32 (bez wykorzystania płytek deweloperskich). Daje to możliwość skrojenia PCB pod wymiar i dodanie elementów wychodzących z obudowy (np. USB, przełączniki) w odpowiednich miejscach.
LukaszH
Posty: 640
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

Ok to już wiem że pasuje się skupić na LAN8720 :)
Ma ktoś jakiś schemat elektroniczny pod ten BGA? Tutaj datasheet: https://ww1.microchip.com/downloads/en/ ... 02165b.pdf, ponieważ wolałbym to wbudować bezpośrednio w PCB sterownika. Ewentualnie wyżej wymienioną płytkę trzeba by jakoś posadowić
Wtedy użyło by się RJ45 na PCB np. RJ45 PCB
Macie jakiś pomysł na obudowę ? Na ten moment przychodzi mi coś takiego: https://lispol.com/produkty/obudowa-na- ... edg-152037 albo bezpośrednio od producenta: https://www.altinkaya.eu/din-rail-box/5 ... fully_open
Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1968
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

No panowie , widzę że szykuje się tu małe PLC, jeśli mógłbym coś dodać od siebie to może moduły rozszerzać nie po i2c tylko rs485, daje to możliwość większego rozproszenia modułów na większe odległości. Zdaje sobie sprawę że trochę to utrudni obsługę modułu bo będą musiały posiadać swój mcu ale będzie stabilniej. Same moduły można by wykorzystać z równymi jednostkami nadrzędnymi czy to esp32 /esp8266 /rpi /terminal z linuxem. Już mam pomysły na moduły na 4xrelay, 4xdimmer, 4xcounnter . Ale się rozmarzyłem - takie zboczenie zawodowe :lol:
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
edm
Posty: 440
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

Moduł WT32-eth01 wykorzystywany jest w sterowniku BoneIO viewtopic.php?p=145003#p145003
Na facebooku boneIO jest informacja o testach software supla pod boneIO / WT32-eth01. Ponoć testy przebiegają pomyslnie.
Także szlak jest przetarty. O więcej informacji można pytać Panów od Gui generic, z @krycha88 na czele.
Nie wiem ile łącznie kosztuje gołe ESP32 + LAN8720 ?. Natomiast ostatnio kupiłem z aliexpress 4 szt. WT32-eth01 i z wysyłką za całość zapłaciłem 215 zł. Co daje około 53 zł za moduł.
Z mojego punktu widzenia nie ma znaczenia czy w Waszych projektach zastosowany będzie WT32-eth01 czy np. ESP32+LAN8720.
Kluczowe jest natomiast aby montaż modułu ESP do płytki była za pomocą gold pinów do podstawki, tak jak ma to miejsce w prezentowanym Sterowniku 8x8 DIN. Umożliwi to szybką wymianę modułu w przypadku awarii.
Ważne żeby była możliwość komunikacji także po Lan, podłączając sterownik pod switch. W projektowaniu sterownika myślę że dobrze jest zastosować wszystkie możliwe wyprowadzenia GPIO, tak aby możliwie wykorzystać moduł ESP. Nie koniecznie trzeba to od razu programować, ale jak będzie to w przyszłości umożliwi dalszą rozbudowę, czy poszerzy zastosowanie sterownika.
Odnośnie i2c, RS485, ekspanderów może warto podpatrzeć jak realizują to na boneIO. Wykorzystują tam MCPxxx i PCFxxx zwykle parami.
https://boneio.eu/docs/hardware/InputBoardESP/v06
https://boneio.eu/docs/hardware/RelayBoard24x16A/v04
Nie mylić ze sterownikiem w wersji black, to co innego.
Edycja
Dodaje link do wideo boneIO ESP, w którym jest on omawiany, a około 6 minuty rozebrany. Może da się coś podejrzeć ;).
https://www.youtube.com/watch?v=jaHB-ngZrng
Ostatnio zmieniony pn mar 20, 2023 10:16 am przez edm, łącznie zmieniany 3 razy.
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

edm pisze: pn mar 20, 2023 8:37 am
Nie wiem ile łącznie kosztuje gołe ESP32 + LAN8720 ?. Natomiast ostatnio kupiłem z aliexpress 4 szt. WT32-eth01 i z wysyłką za całość zapłaciłem 215 zł. Co daje około 53 zł za moduł.
Esp32 - ok. 25-30 zł
LAN8720 - ok. 10 zł
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”