nakładka na licznik wody DIEHL AQUARIUS

dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

W związku, że dzisiaj doszła do mnie przesyłka z czujnikami indukcyjnymi i udało mi się też "wygospodarować godzinę wolnego na pierdoły" to zaprojektowałem nakładkę do licznika wody DIEHL AQUARIUS.

Obecnie drukuje się druga wersja bo pierwszą z wymiarami wziąłem na styk i trochę za ciasnawo wchodzi na licznik.
Jak wszystko będzie idealnie to udostępnię tutaj plik do pobrania.

Na weekendzie jak znajdę kolejną godzinę wolnego na pierdoły to przeprowadzę testy ze zliczaniem zużytej wody.

.
nakładka na licznik wody DIEHL AQUARIUS.jpg
nakładka na licznik wody DIEHL AQUARIUS.jpg (359.68 KiB) Przejrzano 8578 razy
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Filmik z działania czujnika indukcyjnego zamontowanego na nakładce - na razie podłączone tylko zasilanie by sprawdzić działanie. https://www.youtube.com/watch?v=JBp51A-Sy4k

Plik STL
nakladka_licznika_wody.zip
(7.31 KiB) Pobrany 273 razy
Olmek
Posty: 2
Rejestracja: pt gru 20, 2019 11:42 am

A co zlicza impulsy, LIW-01?
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

pzygmunt pisze: śr lis 30, 2022 11:28 am To jest ten czujnik ?
https://allegro.pl/oferta/czujnik-induk ... 2670993428
Zamówiłem NPN wystawiający stan niski jako impuls.
https://allegro.pl/oferta/czujnik-zbliz ... NmIwZDU%3D

Działał mi przy napięciu nawet 4,5V.
Planuję całość czujnik i wemosa zasilić napięciem 5V wydaje mi się ale jeszcze to sprawdzę, że wemos ma tolerancję 5V, ewentualnie podłączę przez transoptor.
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Podłączyłem czujnik do Wemosa pod D5, które podciągnąłem do 5V rezystorem 10K. Całość zasilana przez port Micro USB Wemosa.
Przy testach jako Status Led wykorzystałem wbudowaną diodę w Wemosie, która jest na D4 ustawiłem jej Załączany stanem - LOW.
W ustawieniach CONFIG LED ma WYŁĄCZ.

W cloud ustawiłem Licznik impulsów jako Licznik wody z parametrem Impulsy wynoszącym 10000/m3.

Widać, że impulsy są zliczane ponieważ widać to w ustawieniach licznika impulsów ponadto dioda Status Led miga tak samo jak ta na czujniku.

Wiec sprzętowo wychodzi, że wszystko działa
Natomiast zauważyłem, że w cloud nie działa opcja "Resetuj licznik" jak na nią klikam wyskakuje BŁĄD Cannot reset counters of this channel ale udało mi zresetować licznik w GG wchodząc w Ustawienia dla Licznik impulsów i wpisując zero w Zmień wartość co spowodowało wyzerowanie licznika w Cloud.
Dodatkowo wyświetlane dane w apce i w cloud prezentują się inaczej. W cloud mamy dwie cyfry po przecinku w apce mamy jedna cyfrę po przecinku (po wejściu w historię mamy wtedy 2 cyfry), a sam wodomierz ma trzy cyfry po przecinku - można to ujednolicić tak jak jest to prezentowane w fizycznym liczniku wody?

Podłączyłem też OLED ale chyba nie jest wspierane wyświetlanie bezpośrednie na nim wartości z licznika impulsów i wydaje mi się, że trzeba będzie to zrobić na około jako Linki bezpośrednie - odczyt wartości kanału ale nie jestem pewien czy jest to też wspierane.
W moim wypadku wiąże się to z ponownym wgrywaniem GG więc dziś sobie już odpuszczam ale może ktoś już testował takie rozwiązani lub inne i się wypowie?
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

pzygmunt mógłbyś ujednolicić licznik impulsów w funkcji "licznik wody" tak aby w cloud i apce (w historii) było tak samo jak w fizycznym liczniku wody. Pomoże to łatwiej weryfikować wskazania oraz czy nie jest nic gubione po drodze.
W apce na głównym może zostać tak jak jest czyli z jedną cyfrą po przecinku.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Masz na myśli wartość dodaną ?
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Nie ponieważ tam to jest. Natomiast w cloud i apce (w szczegółach) Stan licznika pokazywany jest z dwiema cyframi po przecinku, a fizyczny licznik ma 3 cyfry. Pomijam już koło obrotowe ze wskazówką bo ono musi zakręcić się 10 razy aby pokazało wartość 0,001.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Nie wiem czy to się reszcie spodoba. Chyba musiałaby być do tego jakaś opcja.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”