Czujnik jakości powietrza IKEA + Supla

Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

Dejwis pisze: śr mar 01, 2023 10:13 pm Widzę że nie masz podpiętej masy pod LED_G_I jak wyżej na foto koledzy mają podłączone ...
Bez tego czujki światła działa ?
Podłączenie do LED_G to podłączenie mające na celu świecenie/miganie zielonym ledem z przodu czujnika (by np sygnalizować problem z siecią wifi/supla_cloud konflikt itp. Nie jest to do niczego potrzebne, ot taki ozdobnik był w testach...
Dejwis
Posty: 25
Rejestracja: sob sty 14, 2023 7:48 pm

Hrumque pisze: śr mar 01, 2023 10:55 pm
Dejwis pisze: śr mar 01, 2023 10:13 pm Widzę że nie masz podpiętej masy pod LED_G_I jak wyżej na foto koledzy mają podłączone ...
Bez tego czujki światła działa ?
Podłączenie do LED_G to podłączenie mające na celu świecenie/miganie zielonym ledem z przodu czujnika (by np sygnalizować problem z siecią wifi/supla_cloud konflikt itp. Nie jest to do niczego potrzebne, ot taki ozdobnik był w testach...
Oo a do wemosa gdzie to podłączamy i jakoś to trzeba skonfigurować?
Pietras81
Posty: 1702
Rejestracja: ndz lut 17, 2019 6:56 am
Lokalizacja: Osielsko

Hrumque pisze: śr mar 01, 2023 9:03 pm
Dejwis pisze: śr mar 01, 2023 8:19 pm
Dejwis pisze: wt lut 28, 2023 6:07 pm Czytałem lecz chciałem sie upewnić bo słabo mi działa ten czujnik światła :shock: .
Odczyt pokazuje 0 po chwili wskakuje np. 2 , 3,1.5 na sęk i znika i znów pokazuje 0 i tak wkoło a w historii pomiaru pokazywało wczoraj a dzisiaj już prosta kreska na wykresie ... :?:

Kalibracja zrobiona jak w wpisie u kolegi :
MIN IN 0
MAX IN 352.00
MIN OUT 0
MAX OUT 100
Dzisiaj się wyjaśniło 8-) Czujnik światła który jest tam zamontowany mierzy tylko światło dzienne ... :?: :idea:
Przy sztucznym oświetleniu zachowuje sie jak wyżej ... :roll:
Inaczej powiem - jest on bardziej czuły na podczerwień, niż na widmo widzialne. W dodatku jest za tym plastikowym dekielkiem, który też mocno rozprasza i tłumi, więc diabli wiedzą ile do niego dociera.
Ja to rozgrywam tak, że kalibracja min daje 0 (lub jakieś miniumum typu 4, by szaleństwa ostatniego bitu, przy pomiarze blisko zera, nie przeszkadzały) a jak jest jasno w dzień w słońcu - to klikam "kalibracja MAX IN" - i wychodzi te okolice 300ileś.

Btw tak to wygląda po wsadzeniu razem z BME280 do środka. Wemos i czujnik na 3d-drukowanej podstawce (tak, by wemos nie grzał czujnika bez sensu)
Hej. Mam pytanko czy mogę poprosić .stl tego uchwytu pod wemosa a drugie pytanie czy przy takim układzie nie przekłamuje odczytu temp. Dziekuje
https://pietras-81.aqi.eco/
Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

Pietras81 pisze: czw mar 02, 2023 5:37 am Hej. Mam pytanko czy mogę poprosić .stl tego uchwytu pod wemosa a drugie pytanie czy przy takim układzie nie przekłamuje odczytu temp.
proszę bardzo.
Uważam że to chyba najlepsze rozwiązanie, bo czujnik jest tuż pod wejściem przewiewu powietrza, wymuszanego wentylatorkiem, i nie nagrzewa się od niczego...
Załączniki
IKEA_VINDRIKTNING PCB holder v3.zip
(3.69 KiB) Pobrany 51 razy
Pietras81
Posty: 1702
Rejestracja: ndz lut 17, 2019 6:56 am
Lokalizacja: Osielsko

Dziękuję. Ja zawsze wemosa dawałem pod wentylator a czujnik tak jak ty u gory, z ciekawodci drukne i sprawdzę jaka będzie różnica.
https://pietras-81.aqi.eco/
Pietras81
Posty: 1702
Rejestracja: ndz lut 17, 2019 6:56 am
Lokalizacja: Osielsko

Pietras81 pisze: czw mar 02, 2023 5:37 am Uważam że to chyba najlepsze rozwiązanie, bo czujnik jest tuż pod wejściem przewiewu powietrza, wymuszanego wentylatorkiem, i nie nagrzewa się od niczego...
Zrobiłem próbę i powiem szczerze że ja jednak wracam do wemosa pod wiatraczkiem - w tym uchwycie niestety przekłamanie rzędu 4 - 5 stopni na +.
https://pietras-81.aqi.eco/
mmiikk
Posty: 439
Rejestracja: pn sie 06, 2018 1:27 pm

Zrobiłem obsługę jasności z tego czujnika - działa, pytanie mam jednak takie czy można jakoś uśrednić ten pomiar albo zmniejszyć precyzję do jedności albo dać mniejsze odświeżanie wartości, np co minute? Bo obecnie wartosci w apce skaczą co sekundę co mnie irytuje ;)
LukaszH
Posty: 642
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

Ciekawe czy mam inną wersję czujnika IKEA ale u mnie to już w pochmurny dzień czujnik nasłonecznienia potrafi przebić wartość 1024 czyli ponad 3,3V. Sprawdzałem miernikiem to nawet w domu nie musi być jakieś mega duże słońce i już idzie do blisko 5V. Wiem że wemos ma dzielnik na dość sporej rezystancji ale przy 5V to pewnie blisko 1,5V podaje się na pin analogowy i martwię się czy to nie przepali wemosa ?
Także u mnie działa praktycznie w pełnym zakresie od 0V do 5V.
mmiikk
Posty: 439
Rejestracja: pn sie 06, 2018 1:27 pm

LukaszH pisze: ndz mar 12, 2023 12:44 pm Ciekawe czy mam inną wersję czujnika IKEA ale u mnie to już w pochmurny dzień czujnik nasłonecznienia potrafi przebić wartość 1024 czyli ponad 3,3V. Sprawdzałem miernikiem to nawet w domu nie musi być jakieś mega duże słońce i już idzie do blisko 5V. Wiem że wemos ma dzielnik na dość sporej rezystancji ale przy 5V to pewnie blisko 1,5V podaje się na pin analogowy i martwię się czy to nie przepali wemosa ?
Także u mnie działa praktycznie w pełnym zakresie od 0V do 5V.
Mam tak samo, i w zasadzie wskazane nie jest w ogóle proporcjonalne do nasłonecznienia, po szarówce jak nei ma chmur ( a słońce jest po drugiej stronie domu) niemal od razu skacze na maks, jedynie zachmurzenie potrafi trochę zmniejszyć wskazanie. Max in mam ustawione na 800 i przy zachmurzeniu nie jakimś wielkim wskazuje mi 50%
Chyba też nie wiem do czego to wykorzystać poza bajerowaniem znajomych ;)
PioKar
Posty: 411
Rejestracja: czw maja 03, 2018 5:56 am

Cześć.
Czy ktoś zrobił termostat/scripts z tym czujnikiem?
U mnie coś nie poszło. Wygenerowane w GUI.
Wskazania są od 0 do około 200. Widoczne w cloud i scripts, instalacja lokalna na malinie działa kilka lat.
Kilka termostatów działa tyle samo.
A z tym czujnikiem to jest złe że termostat po przekroczeniu ustalonego progu nie steruje przekaźnikiem.
W ogóle nic się nie dzieje. Nie ma działania i nie ma nic w logu.
A gdy ręcznie kliknę by włączył się np. na 15 min to przekaźnik się włącza i logi to zapisują.

O co może chodzić?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”