sterowanie ogrzewaniem elektrycznym

Adamx25
Posty: 22
Rejestracja: wt lip 19, 2016 7:19 am

Witam.
Od dłuższego czasu szukam satysfakcjonującego mnie rozwiązania sterowania ogrzewaniem elektrycznym w domu. Pierwotnie system miał być oparty na PLC ale trafiłem na ten projekt, który bardzo mi się spodobał.
Mam pomysł aby sterować przewodowo ogrzewaniem elektrycznym składającym się z 8 stref. Do każdej stref mam poprowadzony oddzielny przewód zasilający i skrętkę do wykorzystania przy pomiarze temperatury. Wszystkie przewody mam doprowadzone do jednej skrzynki i tam chce zamontować moduł sterujący składający się z przekaźników i przykładowo arduino. Do skrzynki tej tez jest doprowadzony kabel Ethernet.
Chciałbym móc sterować działaniem grzejników niezależnie w każdej ze stref, które mają dążyć do zadanej temperatury zgodnie z ustalonym harmonogramem. Chwiałbym też móc nim zarządzać zdalnie i mieć podgląd na temperaturę w każdym z pomieszczeń.
Przykładowo: dla pomieszczenia 1 od godziny x:x, temperatura x w godzinach y:y temperatura y i tak dalej Z tego co poczytałem Supla spełnia moje oczekiwania. Jeśli nie to proszę mnie "naprostować"
Mam w związku z tym kilka pytań ponieważ jestem zielony jeśli chodzi o arduino, rapsberry itd. :
1. Która z platform obsługujących Suplę będzie najlepsza do moich zastosowań? ( to kupię i będę się wgryzał)
2. jakie zastosować czujniki temperatury?
3. Może ktoś doświadczony zechce służyć radą i mnie trochę poprowadzić za " rączkę"?

Chętnie nawiążę kontakt mailowy : adamx25@gmail.com

Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1968
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Na razie nie istnieje bezpieczne rozwiązanie dla ciebie . W tej chwili można regulować temperaturę za pomocą skryptów , tzn ze jedno urządzenie odczytuje temperaturę a drugie załącza grzałkę . Przy regulacji temperatury w twoim przypadku musi być kontrolowana temperatura podłogi oraz pomieszczenia , nie można doprowadzić do przegrzania betonu-kabla grzejnego .
Tutaj potrzebny jest specjalny sterownik zbudowany np w oparciu o Arduino mega2560 lub Raspberry Pi, który będzie można włączyć w Suplę
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
Adamx25
Posty: 22
Rejestracja: wt lip 19, 2016 7:19 am

Za mało podałem informacji.
Moje ogrzewanie jest w postaci zwykłych elektrycznych grzejników konwekcyjnych ( nie podłogówka). Grzejniki te maja własne termostaty więc w przypadku awarii sterowania temperaturą (potencjalnie przez Suple), będą one pełniły rolę zabezpieczenia. W tej chili, ogrzewanie działa na stałe podłączone do zasilania a regulację temperatury realizują właśnie termostaty kaloryferów ( mechaniczne). Niestety aby np. obniżyć temperaturę we wszystkich lub kilku pomieszczeniach , muszę to robić ręcznie.
Moim celem jest sterowanie ogrzewaniem centralnie w ramach ustalonych harmonogramów ( w uproszczeniu: w nocy temperatura x w dzień y). Termostaty grzejników planuję ustawić powyżej oczekiwanej temperatury co de facto spowoduje ich pominięcie przy sterowaniu a w przypadku awarii tegoż, będzie stanowić , tak jak już pisałem, formę zabezpieczenia przed przegrzaniem.
Jak rozumiem, grzejniki można wtedy potraktować jako zwykłe odbiorniki które mają pracować lub nie w zależności od wskazanej przez czujnik temperatury i zadanej jej wysokości w harmonogramie.
Czy da się to zrobić przy użyciu jednego urządzenia i podłączeniu do niego przewodowo przekaźników oraz czujników temperatury?
miko1282
Posty: 538
Rejestracja: śr gru 06, 2017 10:15 pm
Lokalizacja: Brodnica

Ile masz tych grzejników ? :)
Adamx25
Posty: 22
Rejestracja: wt lip 19, 2016 7:19 am

Grzejników mam 11 ale cztery w jednej strefie - mogą być traktowane jako 1. Wychodzi więc 8 stref
becON
Posty: 35
Rejestracja: czw lis 16, 2017 12:02 am

Właśnie buduję ogrzewanie elektryczne realizowane za pomocą folii grzewczej emitujacej ciepło w postaci podczerwieni. I również powoli zatrudniam Suplę do sterowania strefami.
Oprócz fizycznych termostatów które są ustawione "wyżej", do oszczędności w zupełności wystarczają skrypty by @fracz:
viewtopic.php?f=24&t=2359&sid=51377e059 ... fbe954e7f4
Adamx25
Posty: 22
Rejestracja: wt lip 19, 2016 7:19 am

becON pisze: wt sty 02, 2018 3:54 pm Właśnie buduję ogrzewanie elektryczne realizowane za pomocą folii grzewczej emitujacej ciepło w postaci podczerwieni. I również powoli zatrudniam Suplę do sterowania strefami.
Oprócz fizycznych termostatów które są ustawione "wyżej", do oszczędności w zupełności wystarczają skrypty by @fracz:
viewtopic.php?f=24&t=2359&sid=51377e059 ... fbe954e7f4
Wielkie dzięki. Właśnie o to chodzi. Też myślałem o folii ale zrezygnowałem. Mam natomiast dwa panele IR na suficie i sprawują się super. Możesz napisać z czego składa się Twoje urządzenie? Sterujesz tym przewodowo?
Na czym lepiej to zrobić , na raspberry czy arduino?
becON
Posty: 35
Rejestracja: czw lis 16, 2017 12:02 am

Użytkowanie folii wychodzi znacznie taniej. Ciepłe stopy powodują komfort o dwa stopnie mniej, niż w przypadku konwekcji. Mieszkanie 40m2, na parterze budynku.
Ogrzewanie robię przy okazji dużego remontu. Już przy połowie docelowej mocy (maksymalnie będzie 2,5 do 3 kW), przy obecnych temperaturach jeszcze nie musiałem odpalać kominka.
Do każdego pomieszczenia ciągnę przewód do ogrzewania który docelowo ma mieć Suplę Basic z termometrem.
Na razie testuję tę połowę mocy jednym Sonoffem z czujnikiem temperatury Dallas, tylko i wyłącznie za pomocą aplikacji Supla, oraz znakomitego termostatu Supla Scripts. Dla mnie w zupełności to wystarcza.
Stawiam na prostotę i wygodę, a wszelkie "malinki" to dla mnie trochę ciemna magia.

Ciekawostka: z dwóch tafli szkła hartowanego (w tym przednia z grafiką) oraz folii grzewczej na podczerwień 400W/m2, zbudowałem szklany kaloryfer 50cm x 75cm o mocy 150W który wspomaga ogrzewanie podłogowe, i będę to stosował we wszystkich pomieszczeniach.
Adamx25
Posty: 22
Rejestracja: wt lip 19, 2016 7:19 am

Ktoś pomoże?
miko1282
Posty: 538
Rejestracja: śr gru 06, 2017 10:15 pm
Lokalizacja: Brodnica

Adamx25 pisze: śr sty 03, 2018 11:01 amKtoś pomoże?
Myślę że nie będzie różnicy na czym to zrealizujesz, do 2 paneli to w sumie i WEMOS wystarczył by
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”