Termostat

TheQuiet
Posty: 5
Rejestracja: śr sie 05, 2020 7:41 pm

snake2 pisze: ndz paź 02, 2022 5:10 pm Do ogrzewania podłogowego zastosować w regulatorze PWM.
Mógłbyś rozwinąć? Nie do końca wiem co masz na myśli.
snake2
Posty: 15
Rejestracja: sob wrz 11, 2021 7:01 am

Chodzi o system modulacji szerokości impulsów elektronicznych aby nie przegrzewać i nie wychładzać pomieszczeń ogrzewanych podłogą.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

TheQuiet pisze: ndz paź 02, 2022 4:52 pm Witam wszystkich! Po 2 latach bezawaryjnego użytkowania tego wspaniałego termostatu, który podgrzewa wodę użytkową w bojlerze. Naszła mnie myśl, aby zamontować trochę zmodyfikowaną wersję do elektrycznej nagrzewnicy powietrza w aucie. Mam kilka pytań czysto software' owych odnośnie modyfikacji termostatu. Jak dużo zachodu trzeba by dodać mu funkcję pomiaru napięcia akumulatora w aucie i ewentualnego wyłączenia ogrzewania przy niskim napięciu? Czy jest możliwość, aby harmonogramy wykonywały się również bez podłączenia do sieci Wi-Fi? Programowanie to moja pięta achillesowa, więc będę wdzięczny jeśli ktoś choć trochę wytłumaczy czy i jak jest to wykonalne. Pozdrawiam :)
To jest wątek o termostacie, który jeszcze w Supli nie powstał.

Także jeśli czegoś używasz od 2 lat, to na pewno nie tego o czym piszemy w tym wątku :P
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
radianek1977
Posty: 3
Rejestracja: pn paź 17, 2022 6:38 am

Dzien dobry,
Potrzebuje zautomatyzowac sterowanie pompy ciepla i pieca gazowego w oparciu o dwie dane: 1. dostepna ilosc kilowatow energii, 2. temperature zewnetrzna. Jestem laikiem w tym temacie, pierwszy raz pisze na forum, wybaczcie jeslibym napisal cos nie tak, wynika to z mojej nieswiadomosci, czytalem regulamin. Wracajac do tematu, posiadam licznik energi Zamel MEW-01 na ktorym widze dwukierunkowe zuzycie/produkcje pradu (oddane do sieci przez panele pv oraz odebrane z sieci), posiadam tez wlacznik Zamel ROW-01 ktory gdy jest wlaczony to dziala sama pompa ciepla a gdy jest w pozycji wylaczonej to dziala sam piec gazowy. Poszukuje jakiegos urzadzenia (termometru z funkcja termostatu) ktory przy okreslonych temperaturach (np. od -10C do +15C i chcialbym miec mozliwosc latwej zmiany tych temperatur granicznych) wlaczalby automatycznie ten Zamel ROW-01. I dodatkowo, przy czym to juz chyba wyzsza szkola jazdy, ale moze i nie - ja sie kompletnie nie znam, aby to zalaczenie Zamel ROW-01 moglo byc tylko w przypadku gdy licznik Zamel MEW-01 wykazujue ze wartosc energii wyprodukowanej przez panele pv jest wieksza niz zuzyta przez dom (ta wartosc tez chcialbym w latwy sposob modyfikowac). Zdaje sobie sprawe ze to moze wymagac jakiegos indywidualnego programowania, jestem oczywiscie gotowy zaplacic za gotowe rozwiazanie. Dziekuje i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

radianek1977 pisze: pn paź 17, 2022 7:13 am Dzien dobry,
Potrzebuje zautomatyzowac sterowanie pompy ciepla i pieca gazowego w oparciu o dwie dane: 1. dostepna ilosc kilowatow energii, 2. temperature zewnetrzna. Jestem laikiem w tym temacie, pierwszy raz pisze na forum, wybaczcie jeslibym napisal cos nie tak, wynika to z mojej nieswiadomosci, czytalem regulamin. Wracajac do tematu, posiadam licznik energi Zamel MEW-01 na ktorym widze dwukierunkowe zuzycie/produkcje pradu (oddane do sieci przez panele pv oraz odebrane z sieci), posiadam tez wlacznik Zamel ROW-01 ktory gdy jest wlaczony to dziala sama pompa ciepla a gdy jest w pozycji wylaczonej to dziala sam piec gazowy. Poszukuje jakiegos urzadzenia (termometru z funkcja termostatu) ktory przy okreslonych temperaturach (np. od -10C do +15C i chcialbym miec mozliwosc latwej zmiany tych temperatur granicznych) wlaczalby automatycznie ten Zamel ROW-01. I dodatkowo, przy czym to juz chyba wyzsza szkola jazdy, ale moze i nie - ja sie kompletnie nie znam, aby to zalaczenie Zamel ROW-01 moglo byc tylko w przypadku gdy licznik Zamel MEW-01 wykazujue ze wartosc energii wyprodukowanej przez panele pv jest wieksza niz zuzyta przez dom (ta wartosc tez chcialbym w latwy sposob modyfikowac). Zdaje sobie sprawe ze to moze wymagac jakiegos indywidualnego programowania, jestem oczywiscie gotowy zaplacic za gotowe rozwiazanie. Dziekuje i pozdrawiam.
myślę, że programowo sterowanie ze względu na temperaturę byś to ogarnął z dostępnych opcji typu GuiGeneric (masz tam warunkowanie przekaźników - działa offline). Jeżeli chodzi o hardware to gotowego urządzenia nie znajdziesz, nie wiem, co z dostępnego sprzętu będzie najłatwiej przerobić (koledzy niech się wypowiedzą, ja prawie nic nie przerabiam).
W kwestii sterowania w zależności od wskazań MEW to chyba pozostaje jedynie użycie skryptów https://scripts.supla.io
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
rav.b
Posty: 337
Rejestracja: pn lis 26, 2018 9:09 am
Lokalizacja: Niepołomice/Lipnica Mała
Kontakt:

klew pisze: śr cze 09, 2021 11:01 am Przymierzamy się do dodania oficjalnego kanału termostatu w Supli.

Dajcie znać co myślicie o poniższej propozycji. Wszelkie pomysły, idee, skargi i zażalenia też mile widziane :)

Poniższy opis dotyczy całej "infrastruktury" Supli (serwer, Cloud, apki, soft na urządzenia), ale gotowa implementacja na urządzenia DIY pojawi się w pierwszej kolejności tylko na bibliotece SuplaDevice dla Arduino IDE.

Termostat z założenia ma być prosty, funkcjonalny i bez zbędnych wodotrysków.
Ma to być urządzenie w miarę niezależne od Clouda i Internetu, więc zalecane jest dodawanie do układów jakiegoś zegara z podtrzymaniem bateryjnym (będzie dodany jakiś model do biblioteki).
Lista funkcji:
  • Wybór opcji grzanie lub chłodzenie
  • Dostępne tryby pracy: automatyczny (zgodnie z harmonogramem), ręczny (ustawienie temperatury przez użytkownika), wyłączony
  • Ustawianie zadanej temperatury z dokładnością do 0,1 stopnia
  • Konfigurowalna histereza (min. 0,1 stopnia)
  • Praca z jednym lub dwoma termometrami (np. temperatura powietrza i podłogi)
  • Możliwość ustawienia minimalnej i maksymalnej temperatury podłogi
  • Harmonogram tygodniowy z możliwością ustawienia jednej z 4 skonfigurowanych temperatur na każdą godzinę tygodnia
  • Opcja ochrony przed zamarznięciem (utrzymanie temperatury powyżej 5 stopni nawet w trybie "wyłączony")
  • Tryb "wakacje" - ustawienie niższej temperatury na czas dłuższej nieobecności. Po ustawieniu końca "wakacji" urządzenie samo przełącza się w tryb "auto" (np. możemy ustawić aby na jeden dzień przed naszym powrotem, termostat nagrzał dom/mieszkanie).
Większość konfiguracji będzie można zrobić z poziomu aplikacji. Harmonogram będzie przypominał ten, który jest dostępny dla urządzeń Heatpol:
harmonogram.png
Jeżeli jest to możliwe to prosiłbym o rozważenie takiej opcji: aby oficjalny termostatu uwzględniał temperaturę z kilku czujników. Obecnie jeżeli zapalę sobie w kominku to sterownik pieca (na poziomie 1) gazowego nie uruchamia go co powoduje że na poddaszu mam zimo (poziom 2 kondygnacji, zabezpieczenie przed dodatkowym dogrzaniem poziomu 1 zapewniają głowice termostatyczne). Fajnie by było jakby termostat (w sterowniku do pieca) uwzględniał możliwość wystąpienie różnych "stref" np. 3

Czyli chodzi mi o lekka modyfikację punktu "Praca z jednym lub dwoma termometrami (np. temperatura powietrza i podłogi)" -> "Praca z jednym lub dwoma termometrami (np. temperatura powietrza poziomu 1 i temperatura powietrza poziomu 2)".
5x ROW-02, 4x SRW-02, 2x LIW-01, 2x DIW-01, 2x THW-01, 2x SLW-01, 1x mSRW-01, 1x mROW-02, 1x ROW-02m, 1x ROW-01/16A, 1x ROW-01, 1x SLW-02, 1x MEW-01, 1x PNW-01, 1x OSW-01, 1x RNW-01, 3x Heatpol Home+, 1x Sonoff mini
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

rav.b pisze: śr mar 29, 2023 9:06 am Jeżeli jest to możliwe to prosiłbym o rozważenie takiej opcji: aby oficjalny termostatu uwzględniał temperaturę z kilku czujników. Obecnie jeżeli zapalę sobie w kominku to sterownik pieca (na poziomie 1) gazowego nie uruchamia go co powoduje że na poddaszu mam zimo (poziom 2 kondygnacji, zabezpieczenie przed dodatkowym dogrzaniem poziomu 1 zapewniają głowice termostatyczne). Fajnie by było jakby termostat (w sterowniku do pieca) uwzględniał możliwość wystąpienie różnych "stref" np. 3

Czyli chodzi mi o lekka modyfikację punktu "Praca z jednym lub dwoma termometrami (np. temperatura powietrza i podłogi)" -> "Praca z jednym lub dwoma termometrami (np. temperatura powietrza poziomu 1 i temperatura powietrza poziomu 2)".
To raczej temat na nieco inne termostaty, albo na DIY, albo na trochę kombinacji konfiguracyjno-sprzętowych :).

Planowany pierwszy termostat będzie urządzeniem na ścianę, który będzie miał wbudowany termometr i możliwość podłączenia drugiego sensora temperatury. Planowo drugi termometr ma wspierać pracę poprzez dostarczanie informacji np. o temperaturze podłogi, czy też czynnika grzewczego.

To co Ty potrzebujesz, to dwa termostaty - jeden na parter, drugi na piętro. Przy termostacie w wyjściem bezpotencjałowym, będziesz mógł podłączyć oba termostaty równolegle do wejścia sterującego pieca. Wtedy hardware'owo zrealizujesz tutaj funkcję logicznego LUB :). Czyli jeśli którykolwiek z termostatów będzie miał załączony przekaźnik, to piec będzie miał sygnał "grzej".

Teoretycznie będziesz też mógł wykorzystać jeden termostat, a ten drugi termometr ustawić np. jako temperatura podłogi, a następnie ustawić, że "minimalna utrzymywana temperatura podłogi to 23 stopnie" - i też będzie to działać, z tym, że dla tego pomocniczego termometru nie ma planowanych funkcji związanych z harmonogramem pracy.

Będziesz mógł też zbudować sobie własne urządzenie (DIY) z dwoma kanałami termostatu (albo więcej) i wtedy w jednym urządzeniu będziesz miał termostat na parter i na piętro.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Pietras81
Posty: 1702
Rejestracja: ndz lut 17, 2019 6:56 am
Lokalizacja: Osielsko

Mi to by się marzyło żeby ten termostat miał możliwość działania bez kabla tak jak mam na dzień dzisiejszy bo nie wyobrażam sobie kucja ścian i ciągnięcia kabla na poddasze. Na dole mam na kablu i mam blisko do pieca więc jest opcja ale poddasze to już grubsza sprawa.
https://pietras-81.aqi.eco/
rav.b
Posty: 337
Rejestracja: pn lis 26, 2018 9:09 am
Lokalizacja: Niepołomice/Lipnica Mała
Kontakt:

Także mam na chwilę obecna sterowanie na kablu z parteru do pieca na 1 piętrze, przy dwóch termostatach musiałbym ciągną kolejny kabel z piec na poddasze.

A może takie coś @klew: funkcjonalność master-slave czyli termostat master (parter) podłączony przewodowo z piecem uwzględnia wysterowanie z termostatu slave (termostat na poddaszu), termostat master robi właśnie logiczne "lub", zawsze to coś czego (chyba) nie ma konkurencja.
5x ROW-02, 4x SRW-02, 2x LIW-01, 2x DIW-01, 2x THW-01, 2x SLW-01, 1x mSRW-01, 1x mROW-02, 1x ROW-02m, 1x ROW-01/16A, 1x ROW-01, 1x SLW-02, 1x MEW-01, 1x PNW-01, 1x OSW-01, 1x RNW-01, 3x Heatpol Home+, 1x Sonoff mini
safek1
Posty: 36
Rejestracja: pt kwie 03, 2020 3:52 pm

Ogólnie to jest jakaś inna opcja sterowania temperaturą w Supli poza scenami? Bo ten termostat w SUPLA Scripts to chyba nie działa jeszcze, chyba że coś mnie ominęło.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”