[pytanie] Taka sama sieć w dwóch różnych miejscach a działanie modułów WEMOS

matrix0606
Posty: 333
Rejestracja: wt lis 08, 2022 9:05 pm

Witajcie ponownie.
Jako że chciałbym móc otwierać bramę za pomocą modułu Wemos D1 Mini z wgranym GG dla bramy, ale przy bramie w żadnym razie nie mogę liczyć na swoje WiFi (za daleko), to wymyśliłem, że kupię router LTE plus karta do tego. I postawię ów router "przy bramie". Skonfiguruję router LTE tak by rozgłaszał to samo SSID co moje domowe oraz to samo hasło z tym że wyznaczę mu inną pulę adresów. Moje urządzenia pracują w zakresie dajmy na to 192.168.2.200 do 192.168.2.254 a Wemosowi przy bramie nadam adres między 192.168.2.20 a 192.168.2.30.
Oczywiście samego Wemosa podczas konfiguracji ustawię pod swoją sieć w domu (z dostępem do mojego serwera Supla) i dopiero wówczas przeniosę koło bramy i tam podłączę pod bramę.

I tu mam dwa pytania:
1) Czy jako że taki moduł (ten Wemos) będzie podłączony do internetu to będę mógł sterować bramą ? Wszak będzie miał dane mojego serwera Supla tylko będzie na innym adresie zewnętrznym. Podobnie przecież działają teraz moje urządzenia bo w Neostradzie mam ciągle inny adres zewnętrzny.
2) Czy jako że będzie on w tej samej klasie adresacji czyli 192.168.2.1 do 192.168.2.254 to będę miał do niego dostęp via strona internetowa by móc go konfigurować zdalnie ? Czy adres lokalny nie ma znaczenia, ważne by był pod skrzydłami mojego serwera Supla ?
Pytanie poza konkursem.
3) Może macie jakiś pomysł na rozgłoszenie SSID swojej sieci tak daleko ? Ja mieszkam w kamienicy od strony ulicy a niestety brama jest po drugiej stronie kamienicy do której tos trony nie mam dostępu (brak pomieszczeń na podwórko), a do tego brama jest jakieś 50m od mojego mieszkania. Już teraz korzystam z sieci Mesh i walę SSID 2 piętra niżej na ulicę, ale na drugą stronę kamienicy przebić się nie mogę.
Vivo V21 5G 8G RAM + 4G SWAP
Funtouch OS 12 Global
MOBO - MSI B350 Tomahawk
GPU - GTX1060 6G
CPU - Ryzen5 1400 3,2G
PSU - SPC Vero L2 500W 80 Plus Bronze
RAM - HyperX 2x8GB 3200MHz CL16 Predator RGB
robertklepacki94
Posty: 941
Rejestracja: czw wrz 02, 2021 1:06 pm

Nie ma potrzeby aż tak sobie utrudniać życie. Router LTE skonfiguruj sobie jak chcesz nie ma potrzeby ustawiania tam jakiejś sztywnej puli adresów. Co do lokalnej konfiguracji moduły , będziesz mógł to robić tylko wtedy jak moduł i np. PC będą w tej samej sieci.
Oczywiście z poziomu CLOUDa będziesz miał pełen dostęp do niego.
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023
djalex
Posty: 446
Rejestracja: pt gru 20, 2019 10:59 pm
Lokalizacja: Rydułtowy

A nie prościej i taniej pociągnąć od bramy kabel np skrętkę albo dajmy na to 5x05mm2 bliżej miejsca gdzie jest zasięg? Ja tak mam zrobione i działa.
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2808
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

matrix0606 pisze: wt mar 28, 2023 3:07 pm ...
I tu mam dwa pytania:
1) Czy jako że taki moduł (ten Wemos) będzie podłączony do internetu to będę mógł sterować bramą ? Wszak będzie miał dane mojego serwera Supla tylko będzie na innym adresie zewnętrznym. Podobnie przecież działają teraz moje urządzenia bo w Neostradzie mam ciągle inny adres zewnętrzny.
2) Czy jako że będzie on w tej samej klasie adresacji czyli 192.168.2.1 do 192.168.2.254 to będę miał do niego dostęp via strona internetowa by móc go konfigurować zdalnie ? Czy adres lokalny nie ma znaczenia, ważne by był pod skrzydłami mojego serwera Supla ?
Pytanie poza konkursem.
3) Może macie jakiś pomysł na rozgłoszenie SSID swojej sieci tak daleko ? Ja mieszkam w kamienicy od strony ulicy a niestety brama jest po drugiej stronie kamienicy do której tos trony nie mam dostępu (brak pomieszczeń na podwórko), a do tego brama jest jakieś 50m od mojego mieszkania. Już teraz korzystam z sieci Mesh i walę SSID 2 piętra niżej na ulicę, ale na drugą stronę kamienicy przebić się nie mogę.
To są trzy pytania ;)

Ad1.
I tak i nie, bo jeśli masz domeny i DDNS na routerze w domu, za którym jest serwer, to -> NIE
matrix0606 pisze: wt mar 28, 2023 3:07 pm ...(z dostępem do mojego serwera Supla) ....
chyba, że chodzi Ci o konto na serwerze publicznym cloud.supla.org, a nie własną instancję serwera Supli, to wtedy -> TAK

Ad2.
I tak i nie, bo jeśli będziesz podłączony do routera w domu to NIE, a jeśli staniesz przy bramie i podłączysz się do routera przy bramie, to -> TAK

Ad3.
Z Twojego opisu wynika, że bramę masz daleko i nawet jej nie widzisz, dlatego najłatwiej będzie z routerem LTE. Klasa adresowa jaką tam ustawisz nie ma znaczenia.
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
matrix0606
Posty: 333
Rejestracja: wt lis 08, 2022 9:05 pm

djalex pisze: wt mar 28, 2023 7:32 pm A nie prościej i taniej pociągnąć od bramy kabel np skrętkę albo dajmy na to 5x05mm2 bliżej miejsca gdzie jest zasięg? Ja tak mam zrobione i działa.
Niestety na podwórzu kostka a całość własnością wspólnoty. Bez szans na jakiekolwiek przebudowy.
Vivo V21 5G 8G RAM + 4G SWAP
Funtouch OS 12 Global
MOBO - MSI B350 Tomahawk
GPU - GTX1060 6G
CPU - Ryzen5 1400 3,2G
PSU - SPC Vero L2 500W 80 Plus Bronze
RAM - HyperX 2x8GB 3200MHz CL16 Predator RGB
djalex
Posty: 446
Rejestracja: pt gru 20, 2019 10:59 pm
Lokalizacja: Rydułtowy

No to jak chcesz zamontować Wemosa i Router do napędu skoro wszystko jest własnością wspólnoty (domyślam się że z bramy korzystasz nie tylko Ty)?
Awatar użytkownika
Basmar
Posty: 378
Rejestracja: pt wrz 09, 2022 10:53 am
Lokalizacja: Irlandia
Kontakt:

Mieliśmy ten sam problem jak dostarczyć wifi na bramę.
Osiedle i nikt nie chce "podzielić sie" internetem.
Jeden dobry duszek z osiedla dostępnia internet
Instalujemy link bezprzewodowy od sąsiada i z zasilania bramy 240 Volt podkradamy na zasilanie odbiornika WiFi na przykład Ubiquiti Loco M2 lub podobny. Do tego podpinamy najtańszy aceess Point ustawiamy SSID jakie chcemy, najlepiej ustawić ta sieć jak Guest, żeby jak ktoś hasło zhakuje nie mógł grzebać po sieci naszego dobrego sąsiada.
Ot całą tajemnica. Trochę drogo jeżeli chodzi o sprzęt ale nie ma dodatkowego miesięcznego abonamentu. Skoro jest już internet przy brami to tylko malutki Kroczek do kamery IP, no i mamy system jak ta lala, rejestrujemy kto, ile o której godzinie itp. Wszyscy happy
No i cały plan spalił na panewce :cry:
matrix0606
Posty: 333
Rejestracja: wt lis 08, 2022 9:05 pm

djalex pisze: wt mar 28, 2023 9:50 pm No to jak chcesz zamontować Wemosa i Router do napędu skoro wszystko jest własnością wspólnoty (domyślam się że z bramy korzystasz nie tylko Ty)?
Bo sam jestem administratorem tego napędu do bramy, sam go montowałem i go konserwuję. Mam pozwolenie na wszystko co związane z tym napędem tylko nie na rozbieranie kostki brukowej na podwórzu.
Vivo V21 5G 8G RAM + 4G SWAP
Funtouch OS 12 Global
MOBO - MSI B350 Tomahawk
GPU - GTX1060 6G
CPU - Ryzen5 1400 3,2G
PSU - SPC Vero L2 500W 80 Plus Bronze
RAM - HyperX 2x8GB 3200MHz CL16 Predator RGB
Gitman
Posty: 469
Rejestracja: sob lis 05, 2022 7:52 am
Lokalizacja: Bielawa

A jest przy tej bramie jakikolwiek zasięg sieci jak tak to może warto znaleźć tego sąsiada zaproponować mu zdalne otwieranie w zamian za udostępnienie sieci i po problemie.Ty dajesz moduł on daje Internet (ja bym się zgodził :D ) inni jak chcą płacą jednorazowe wpisowe.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”