Instalacja pod Suple i inne - mieszkanie 65m

Awatar użytkownika
Basmar
Posty: 378
Rejestracja: pt wrz 09, 2022 10:53 am
Lokalizacja: Irlandia
Kontakt:

Każdy, tani, czy drogi switch musi spełniać pewne standardy.
Każdy obsługuje 10/10 10/100 oraz jeżeli jest Gigabitowy to 1000/1000.
Jeszcze nie spotakalem się z wyjatkiem

Nie sama długość kabla jest wyznacznikiem przepustowowsci.
Crosstalk, zaklócenia elektromagnetyczne z zewnątrz, grubość przewodów, czy jest ekranowany itp.
Ja nigdy nie robię czegoś na pałę bo muszę takie systemy nadzoworac dlatego wiem z własnego doświadczenia, że spokojnie dobry kable CAT5e powtarzam dobry spokojnie do 300 metrów dla celów Suplowych wystarczy.
Jeżeli chodzi o sieć dla normalnego użytku to tak. Albo światłowód na duże odległości polecam jednomodowy z SFP dla ubiquiti, do 2 kilometrów prawie 2 Gigabit/s.
Kamery IP nawet z POE śmigają na 300 metrowych kablach, byłem w szoku ale nie ma żądnch zgubionych pakietów, 10/10 Mbit to około megabajt na sekundę, spokojnie wystarczy.
Przy najbliższej okazji zrobię filmik na YT i pokaże na nowej rolce 305 metrów, że to działa bez utraty pakietów.

Co do rur w budynkach to powinno być wymogiem na infrastrukturę informatyczna, po co pruć ściany w przyszłości.
No i cały plan spalił na panewce :cry:
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Basmar pisze: ndz mar 05, 2023 9:06 pm Każdy, tani, czy drogi switch musi spełniać pewne standardy.
Każdy obsługuje 10/10 10/100 oraz jeżeli jest Gigabitowy to 1000/1000.
Jeszcze nie spotakalem się z wyjatkiem
W IT pracuję od 1989 roku. Zajmuje się między innymi także sieciami Telco/LAN/WAN. Więc myślę, że mam już jakieś doświadczenie i wiedzę. Takich wyjątków spotkałem przez te lata sporo. Nagminny problem był niegdyś z konwerterami mediów i ich współpracą z Cisco. Konwertery z Ethernet 100 Mbit za żadne skarby nie chciały gadać ze switchami z portem Gbitowym. Autonegocjacja nie działała, ustawienie portu na sztywno również nie. Natomiast switch z portami 100 Mbit dogadywał się bez żadnych problemów. Spotkałem się z przypadkiem problemów i nieprawidłowych pomiarów przy certyfikacji sieci LAN, przez to, że w trakcie rozkładania kabla na korytarzu budynku biurowego ktoś nadepnął na kabel. Widziałem kilka przypadków pożarów szybów kablowych spowodowanych słabą jakością kabla i zasilaniem PoE zastosowanym po kilku latach bezproblemowego działania takiej sieci LAN.
Basmar pisze: ndz mar 05, 2023 9:06 pm Nie sama długość kabla jest wyznacznikiem przepustowowsci.
Crosstalk, zaklócenia elektromagnetyczne z zewnątrz, grubość przewodów, czy jest ekranowany itp.
Tu jak najbardziej się zgadzam :) .
Basmar pisze: ndz mar 05, 2023 9:06 pm Ja nigdy nie robię czegoś na pałę bo muszę takie systemy nadzoworac dlatego wiem z własnego doświadczenia, że spokojnie dobry kable CAT5e powtarzam dobry spokojnie do 300 metrów dla celów Suplowych wystarczy.
Jeżeli chodzi o sieć dla normalnego użytku to tak. Albo światłowód na duże odległości polecam jednomodowy z SFP dla ubiquiti, do 2 kilometrów prawie 2 Gigabit/s.
Kamery IP nawet z POE śmigają na 300 metrowych kablach, byłem w szoku ale nie ma żądnch zgubionych pakietów, 10/10 Mbit to około megabajt na sekundę, spokojnie wystarczy.
Przy najbliższej okazji zrobię filmik na YT i pokaże na nowej rolce 305 metrów, że to działa bez utraty pakietów.

Co do rur w budynkach to powinno być wymogiem na infrastrukturę informatyczna, po co pruć ściany w przyszłości.
@Basmar, autor tego tematu już napisał, że mieszkanie ma nad garażami. Więc pewnie nie przekroczy tam 50 metrów bieżących.

Piszesz, że kamera IP zasilana z PoE działa na odcinku 300 metrowym. To jest PoE pasywne, czy 802.3af? Bo na 802.3af każdy switch Cisco pokaże na porcie "środkowy palec" i nie puści zasilania.

A ja piszę o tym, abyśmy na Forum nie uczyli czytelników (często bardzo młodych ludzi nie mających doświadczenia), że da się na 300 m. Tak, da się na potrzeby Supli, ale może ktoś kiedyś kładąc takie 300 m kabla do np. garażu wymyśli sobie, że skoro w garażu mam sieć LAN, to postawię tam sobie NAS'a, bo w domu trochę go w nocy słychać. No i jest problem. Da się jeździć samochodem z trzema kołami. Tylko czy to jest bezpieczne i uzyskamy pełne możliwości tego samochodu?
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
Basmar
Posty: 378
Rejestracja: pt wrz 09, 2022 10:53 am
Lokalizacja: Irlandia
Kontakt:

Cisco to technologia dla korporacji, firm i innych rządowych tematów.
Kamery IP w 90% przypadkach podłączane są do NVR.
Widziałem jakość CAT5e w Polsce i w innych krajach, przyznaj, że CAT5e i CAT6 to standard transferu, a nie jakość kabla.
Nie uczę złych rzeczy, uświadamiam, że są możliwości, nie na mawiam! Certyfikaty są dla tych, co wymyślają certyfikację.
Cisco to banda złodziei razem z Meraki, szpiegują ludzi za państwowe pieniądze oferując darmowe WiFi w miastach, gminy na podstawie tych danych zmieniają ruch uliczny, żeby ściągać turystów w konkretne miejsca, nie wspominając o abonamencie na każą pierdółkę.
Więc proszę nie licytujmy się kolego.
Ja wiem swoje i Ty wiesz swoje.
Acha, Wi-Fi działa na 100 merów w otwartym terenie, załóż antenę sektorową dodaj zwierciadło i 6 kilometrów zasięg jak znalazł, wiadomo w jednym kierunku.
Tak więc obaj mamy swoje prace.
Pozdr
Ostatnio zmieniony pn mar 06, 2023 8:45 am przez Basmar, łącznie zmieniany 1 raz.
No i cały plan spalił na panewce :cry:
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Z mojej strony EOT.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
Basmar
Posty: 378
Rejestracja: pt wrz 09, 2022 10:53 am
Lokalizacja: Irlandia
Kontakt:

P.S.
Kolega Robert ma rację, jeżeli chodzi o dobre praktyki oraz prawidłowe wykonanie sieci informatycznych i nie tylko.
Ja przedstawiłem możliwości poza ramy standardów, tylko, dlatego że się da.
Decyzję pozostawiam każdemu z Was.

Roger!
No i cały plan spalił na panewce :cry:
Jamal88
Posty: 13
Rejestracja: wt lut 28, 2023 10:52 am

klew pisze: czw mar 02, 2023 10:02 am UPDATE:
Jednak może się okazać, że pierwszy termostat będzie miał wyjście bezpotencjałowe, a nie z potencjałem 230 V jak napisałem wcześniej. Natomiast zaproponowane okablowanie w obu przypadkach będzie ok. Będziesz mógł natomiast użyć innych zaworów (np. sterowanych stałym napięciem - tylko będzie potrzebny dodatkowy zasialcz). Ewentualne podłączenie do pieca lub pompy i tak będzie wymagało zastosowania jakichś dodatkowych układów (np. kilku przekaźników, lub jakiegoś dedytkowanego urządzenia).
Wracając jeszcze do tej odpowiedzi odnośnie termostatu, który może się ukazać.

W przypadku potencjału 230V jest dla mnie jasne, ciągnę z każdej puszki gdzie będzie termostat przewód 2-żyłowy do zaworu w rozdzielni.

W przypadku bez-potencjału, ciągnę ten sam przewód 2-żyłowy, ale dodatkowo tez zasilający 230V dla zaworów, który mogę dodatkowo zaopatrzyć w zasilacz DC, jeżeli te będą sterowane stałym napięciem?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Jamal88 pisze: wt mar 28, 2023 11:42 am Wracając jeszcze do tej odpowiedzi odnośnie termostatu, który może się ukazać.

W przypadku potencjału 230V jest dla mnie jasne, ciągnę z każdej puszki gdzie będzie termostat przewód 2-żyłowy do zaworu w rozdzielni.

W przypadku bez-potencjału, ciągnę ten sam przewód 2-żyłowy, ale dodatkowo tez zasilający 230V dla zaworów, który mogę dodatkowo zaopatrzyć w zasilacz DC, jeżeli te będą sterowane stałym napięciem?
W przypadku bezpotencjałowym, między termostatem a zaworem dajesz przewód 2-żyłowy.
To gdzie umieścisz zasilanie/zasilacz nie ma większego znaczenia. Pewnie przy zaworach łatwiej, bo po prostu dajesz jeden zasilacz przy zaworach i z niego idziesz jedną żyłą do termostatu, a druga "powracająca" żyła idzie na zasilanie zaworu.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Jamal88
Posty: 13
Rejestracja: wt lut 28, 2023 10:52 am

klew pisze: wt mar 28, 2023 12:07 pm W przypadku bezpotencjałowym, między termostatem a zaworem dajesz przewód 2-żyłowy.
To gdzie umieścisz zasilanie/zasilacz nie ma większego znaczenia. Pewnie przy zaworach łatwiej, bo po prostu dajesz jeden zasilacz przy zaworach i z niego idziesz jedną żyłą do termostatu, a druga "powracająca" żyła idzie na zasilanie zaworu.
To może zapytam inaczej bo nie wiem czy sam dobrze rozumiem ten bez-potencjał.

Czy poza tym przewodem 2-żyłowym miedzy termostatem, a zaworem, muszę jeszcze doprowadzić jakiś przewód do rozdzielni? Jakby wyglądał prosty schemat takiego połączenia z termostatem bezpotencjałowym?

Podłączenie potencjałowego termostatu rozumiem tak:
termo.jpg
termo.jpg (46.48 KiB) Przejrzano 157 razy
Awatar użytkownika
myxhir
Posty: 360
Rejestracja: czw sty 07, 2021 12:16 pm
Lokalizacja: Skórzewo, Poznań

Jamal88 pisze: wt mar 28, 2023 1:29 pm
klew pisze: wt mar 28, 2023 12:07 pm W przypadku bezpotencjałowym, między termostatem a zaworem dajesz przewód 2-żyłowy.
To gdzie umieścisz zasilanie/zasilacz nie ma większego znaczenia. Pewnie przy zaworach łatwiej, bo po prostu dajesz jeden zasilacz przy zaworach i z niego idziesz jedną żyłą do termostatu, a druga "powracająca" żyła idzie na zasilanie zaworu.
To może zapytam inaczej bo nie wiem czy sam dobrze rozumiem ten bez-potencjał.

Czy poza tym przewodem 2-żyłowym miedzy termostatem, a zaworem, muszę jeszcze doprowadzić jakiś przewód do rozdzielni? Jakby wyglądał prosty schemat takiego połączenia z termostatem bezpotencjałowym?

Podłączenie potencjałowego termostatu rozumiem tak:
termo.jpg
raczej poglądowo rozumiałbym to tak. Styk bez potencjałowy przepuszcza to co dajesz z jednej strony jak pstryczek na kablu to co zaproponowałeś by nie zadziałało :) jeden zacisk styku bez potencjałowego zasilasz np fazą a z drugiego idziesz na fazę zaworu a N-ke podłączasz bezpośrednio do zasilania
Załączniki
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (79.87 KiB) Przejrzano 116 razy
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Poniżej dwa przykłady dla 240V i 12-24V dla wyjścia bezpotencjałowego.
Załączniki
230V.png
230V.png (60.28 KiB) Przejrzano 110 razy
Niskie napięcie.png
Niskie napięcie.png (66.57 KiB) Przejrzano 110 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”