ROW-02 i włącznik bistabilny

Sterownik dwukanałowy
barrth
Posty: 5
Rejestracja: ndz lut 14, 2021 3:49 am

Cześć,

Podłączyłem ROW-2 do podwójnego wyłącznika bistabilnego. I generalnie nie do końca podoba mi się sposób działania:
W momencie włączania jednego obwodu (lampy), wyłącznie następuje po zmianie stanu włącznika. powoduje to że włącznik działa jak przełącznik i poszczególne klawisze "żyją" niezależnie od siebie, przykład:
1. Stan włącznika OFF / OFF (oba przyciski w jest samej pozycji) - lampy 0 / 0 (obie wyłączone)
2. Z aplikacji włączam obwód 1: stan włącznika OFF / OFF - lampy 1 / 0
3. Przełączam pierwszy włącznik stan: ON / OFF (czyli przyciski "na krzyż") lampy 0 / 0.
4. Chce włączyć lampę 2 włącznikim - wiec jego stan to ON / ON, stan lamp 0/1.
5. Przełączenie obu "klawiszy" na OFF (czyli przełącznik OFF / OFF) powoduje że stan lamp to 1 / 0.

Czy da się tak ustawić ROW-2 żeby wyłącznie lampy (czyli w kroku 3) nastąpiło w momencie przełączenie przełącznika na ON i potem na OFF?
Pozdrawiam,
MEW-01
SRW-01 x 7
ROW-2 x 1
Instancja lokalna (bez Proxy i Let’s Encrypt) zintegorwana z HA :D
djalex
Posty: 446
Rejestracja: pt gru 20, 2019 10:59 pm
Lokalizacja: Rydułtowy

Dzieje się tak dlatego że łącznik w tym przypadku nie zamyka/otwiera obwodu czyli zawsze w jednej pozycji łącznika lampa świeci a w drugiej nie, tylko steruje przekaźnikiem i każda zmiana łącznika powoduję zmianę jego aktualnego stanu. Wiec jeśli na przemian użyjesz apki/łącznika to włączoną lampę będziesz miał raz w jednej a raz w drugiej pozycji łącznika. Wymień bistabilny na monostabilny (lub można po prostu dołożyć sprężynki pod klawisz choć w przypadku łącznika podwójnego nie na każdym osprzęcie da się tak zrobić) i wtedy niezależnie czy użyjesz apkę czy łącznik zawsze klawisze będą w jednej pozycji.
djalex
Posty: 446
Rejestracja: pt gru 20, 2019 10:59 pm
Lokalizacja: Rydułtowy

Żeby zachować dotychczasowy układ na łączniku bistabilnym czyli lampa włączona tylko w jednej pozycji łącznika a w drugiej wyłączona można ewentualnie to ogarnąć za pomocą AT ale w przypadku korzystania z publicznych serwerów Supli w przypadku braku dostępu do neta nie zasterujesz wtedy taką lampą.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Możesz jeszcze przestawić typ przycisku na "motion sensor" (na www urządzenia w trybie konfiguracyjnym).
On działa podobnie jak bistabilny, ale włączony przycisk zawsze włącza światło.
Tylko nie ma wtedy pamięci stanu i przy resecie urządzenia (np brak zasilania, kilkuminutowy brak wifi) urządzenie ustawi przekaźnik na stan odpowiadający przyciskom (czyli jeśli z apki zmieniłeś stać, to sam może się ustawić na taki jaki jest na przycisku)
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
kurus
Posty: 1038
Rejestracja: śr sty 15, 2020 8:17 pm

djalex pisze: wt lut 07, 2023 12:18 am (lub można po prostu dołożyć sprężynki pod klawisz choć w przypadku łącznika podwójnego nie na każdym osprzęcie da się tak zrobić)
Orientujesz się jaki sprężynki użyć do łączników simon10 aby zrobic z nich właśnie monostabilne?, bo przyglądałem się im i mają taka możliwość tylko nie wiem jakie sprężynki kupić..
djalex
Posty: 446
Rejestracja: pt gru 20, 2019 10:59 pm
Lokalizacja: Rydułtowy

kurus pisze: wt lut 07, 2023 7:02 am
djalex pisze: wt lut 07, 2023 12:18 am (lub można po prostu dołożyć sprężynki pod klawisz choć w przypadku łącznika podwójnego nie na każdym osprzęcie da się tak zrobić)
Orientujesz się jaki sprężynki użyć do łączników simon10 aby zrobic z nich właśnie monostabilne?, bo przyglądałem się im i mają taka możliwość tylko nie wiem jakie sprężynki kupić..
Ja zadzwoniłem prosto do producenta z prośbą o przysłanie dokładnie takich jakich używają i je dostałem :D (wszystkie pojedyńcze przerobione :) podwójne niestety nie bo konstrukcja napędu akurat się trochę różni ale że akurat tych potrzebowałem raptem 3 szt więc kupiłem fabryczne). Ja mam osprzęt Kos seria Vena ale kiedyś na próbę tą sprężynkę dałem do Ospel Sonata i też działało. Wniosek taki że prawdopodobnie od pierwszego lepszego producenta zastosowanie w innym osprzęcie też zadziała.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Ja do innych włączników kupowałem kiedyś takie: "Sprężyna naciskowa drut- 0.5mm SRz 3.5mm, dł-25mm"

Aukcja już dawno nie istnieje, ale masz tam kilka słów kluczowych, które pomogą w szukaniu :)
Te moje były za długie - przecinałem je kombinerkami na pół i były ok.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
and111
Posty: 293
Rejestracja: ndz lut 18, 2018 3:54 pm

Ja mam łączniki Ospel Impresja. Kupiłem do nich sprężynki Schneider Electric S520299. Pasują idealnie.

https://allegro.pl/oferta/odace-sprezyn ... 1688391306
Awatar użytkownika
MadOnion78
Posty: 1060
Rejestracja: ndz lis 24, 2019 3:53 pm
Lokalizacja: Głubczyce

djalex pisze: wt lut 07, 2023 11:38 am ... Wniosek taki że prawdopodobnie od pierwszego lepszego producenta zastosowanie w innym osprzęcie też zadziała.
Ja akurat próbowałem dopasować ze Schneidera do Hagera i się nie udało. Producenci powinni pakować te sprężynki jako standard, przeróbka z przycisku na łącznik powinna sprowadzać się do wyciągnięcia sprężynki ale wiadomo, koszty, konstrukcja, księgowi itd... ; )
3x SRW-01, 1x mSRW-01, 7x ROW-02, 2x SBW-02, 2x LIW-01, 1x SLW-02, 1x SLW-02, 1x MEW-01, 1x DIW-01, RNW-01 ;)
kurus
Posty: 1038
Rejestracja: śr sty 15, 2020 8:17 pm

Znalazłem jeszcze coś takiego jakby coś:

https://kontakt-sa.pl/elementy-zlaczne/ ... -20mm.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL ROW-02”