Ściemniacz (dimmer)

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
0xFF
Posty: 308
Rejestracja: sob lut 20, 2016 8:54 pm

Poza gniazdkiem ON/OFF chciałbym ujrzeć w projekcie:
- ściemniacz na tradycyjną żarówę
- sterownik do taśm i innych rodzajów oświetlania bazującego na WS2811/WS2812 (możliwość sterowania odcieniem, jasnością)

Pozdrowienia.
Awatar użytkownika
ajurkowski
Posty: 27
Rejestracja: ndz mar 06, 2016 10:21 pm

Witam,
przyłączam się do projektu. Podejmuję się wykonania ściemniacza.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Rozpocząłem już pracę nad oprogramowaniem tak więc będę chciał to konsultować z osobami, które zajmą się sprzętem.
Chcę osiągnąć taki efekt
https://www.youtube.com/watch?v=Hk-zPrUqlZs

(oczywiście SUPLA na smart zegarki też jest przewidziana)
Awatar użytkownika
ajurkowski
Posty: 27
Rejestracja: ndz mar 06, 2016 10:21 pm

Przemku, to co na filmie to jest na LEDach.
Ja rozpocząłem prace nad ściemniaczem do tradycyjnych żarówek.

Wiem, że zajmujesz się softem, pytanie brzmi: Jak zrobię możliwość lokalnego (np. we włączniku ustawienia jasności) to czy ta wartość zostanie wysłana na serwer? Wg mnie powinny być feedback, info że "użyszkodnik" lokalnie (nie przez supla) ustawił jasność, albo wyłączył światło.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Z punktu widzenia aplikacji klienckiej (na smartfon) i serwera to bez różnicy. Różnice będą w urządzeniach wykonawczych dlatego na
tym etapie czy to będą LED-y czy zwykła żarówka to nie ma znaczenia. Jak rozpocznę prace nad urządzeniami wykonawczymi to wtedy musimy się zsynchronizować.

Jeżeli będę mógł odczytać aktualną wartość natężenia oświetlenia to użytkownik otrzyma feedback tj. zobaczy w aplikacji zmiany robione manualnym "pokrętłem" / włącznikiem.
bicker
Posty: 469
Rejestracja: wt lut 02, 2016 8:18 am

Awatar użytkownika
ajurkowski
Posty: 27
Rejestracja: ndz mar 06, 2016 10:21 pm

pzygmunt pisze:Z punktu widzenia aplikacji klienckiej (na smartfon) i serwera to bez różnicy. Różnice będą w urządzeniach wykonawczych dlatego na
tym etapie czy to będą LED-y czy zwykła żarówka to nie ma znaczenia. Jak rozpocznę prace nad urządzeniami wykonawczymi to wtedy musimy się zsynchronizować.

Jeżeli będę mógł odczytać aktualną wartość natężenia oświetlenia to użytkownik otrzyma feedback tj. zobaczy w aplikacji zmiany robione manualnym "pokrętłem" / włącznikiem.

Przemku,
prototyp ściemniacza hula. Problem mam z softem. Ja standardowo używam do ESP8266, SDK RTOS 1.4.0. Mam już wszystko skonfigurowane,
bo w Debianie poruszam się ale tylko po znanych mi dróżkach :-)

To co pobrałem z supla.org to widzę jest nonos 1.5.0.
Pytania:
1) czy umiałbyś dokleić do istniejącego kodu odpowiednie komendy aby programował moduł a nie tylko robił bin'a.
w moim projekcie robię make flash i leci po RSie(USB) , albo robię make flashraw ... OTA i leci po OverTheAir. U mnie "make flash" uruchamia takie narzędzie pythona "esptool.py"

2) co i gdzie należy przerobić aby zmienić device na ściemniacz? Gdzie tego szukać w kodzie? Chciałbym aby z systemu przyleciało procent załączenia światełka. Dobrze by było abym po lokalnej zmianie mógł do systemu wysłać nastawę.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Podeślij jakiś schemat abym mógł to uruchomić u siebie.
Musze dodać do aplikacji "suwak" pozwalający na ustawienie natężenia.
Rozbudować serwer i protokół o taką funkcję.
Wrzuć też przykład jak Ty to oprogramowałeś (jak obecnie sterujesz ściemniaczem).
Z RTOS to nie przejdzie ponieważ sam RTOS zajmuje sporo miejsca i dodanie biblioteki SUPLADEV oraz szyfrowania
ssl-em przekracza możliwości ESP w zakresie pojemności flasha.
Awatar użytkownika
ajurkowski
Posty: 27
Rejestracja: ndz mar 06, 2016 10:21 pm

pzygmunt pisze:Podeślij jakiś schemat abym mógł to uruchomić u siebie.
Musze dodać do aplikacji "suwak" pozwalający na ustawienie natężenia.
Rozbudować serwer i protokół o taką funkcję.
Wrzuć też przykład jak Ty to oprogramowałeś (jak obecnie sterujesz ściemniaczem).
Z RTOS to nie przejdzie ponieważ sam RTOS zajmuje sporo miejsca i dodanie biblioteki SUPLADEV oraz szyfrowania
ssl-em przekracza możliwości ESP w zakresie pojemności flasha.

Schemat Ci nie pomoże, zapewniam. Steruję w bardzo prosty sposób. Na jednym GPIO dajmy na to 4 dostaję sygnał z sieci o przejściu przez 0.
Na drugim GPIO dajmy na to 5 wystawiam impuls do triaka. Wszystko ot cała filozofija. Reszta to program i u mnie działa wyśmienicie.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Rozumiem, że sterujesz PWM-em ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”