Obsługa serwomechanizmów

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
adikb
Posty: 8
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 11:09 pm

Witam,

Projekt jest bardzo interesujący, brakuje mi jednak możliwości sterowania serwomechanizmami. Jest moduł sterownika do rolet, ale działa on na zasadzie on-off. Bardzo wiele osób szczególnie w blokach ma jednak rolety wewnętrzne (takie z materiału) i niestety sterowanie nimi jest w tej chwili niemożliwe (są w pełni analogowe). Dobrym pomysłem byłoby dodanie np do ESP8266-01 możliwośći sterowania serwomechanizmem (np towerpro 9g). Wymaga tylko jednego pinu i ewentualnie dwóch wyłączników krańcowych (jazda w górę i jazda w dół). Sterowanie serwem jest poprzez PWM. Odpowiednia długość sygnału powoduje ruch w jedną lub drugą stronę (mam na myśli przerobione serwa bez blokady ruchu). Instalacja samego serwa do rolety nie powinna przerosnąć umiejętności domorosłego majsterkowicza.

Pozdrawiam i czekam na odzew.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18328
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Dobry pomysł. Dodam do listy.
jangolen
Posty: 16
Rejestracja: czw kwie 14, 2016 6:10 pm

Próbowaliśmy 9d. serwo, zasilanie nie jest wystarczające. Dlatego też, RSmoduł jest połączony ze sterownikiem silnika L293D. 2 GPIO z ESP i zewnętrznego źródła zasilania dla 3-12V silnika. Nie są potrzebne żadne dalsze szczegóły.
Podobna сhema
Podobna сhema
ABAAAfl_QAI-1.jpg (12.55 KiB) Przejrzano 3784 razy
adikb
Posty: 8
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 11:09 pm

Można prosić więcej szczegółów? Mam na stanie sterownik silników DC na bazie L298N oraz serwo towerpro. Co do serwa to może wystarczyłoby zastosować wzmacniacz operacyjny lub ewentualnie układ z tranzystorem?
maghost
Posty: 99
Rejestracja: ndz mar 27, 2016 12:30 am

U mnie rolety są sterowane poprzez serwo 360. Z modułu RS wyprowadziłem te 2 GPIO (4 i 13) i stworzyłem drugi mini sterownik serwa na ATTiny13. 2 wejścia to kontaktrony (zamiast krańcówek) a 2 następne to piny te GPIO z ESP i jedno wyście z sygnałem PWM na serwo. Napisałem prosty program, z którym chyba każdy by sobie poradził, nawet jesli nie jest super programistą... 30 min roboty, a śmiga aż miło do dnia dzisiejszego :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”