HC-SR04

Juszczaczek1
Posty: 256
Rejestracja: ndz lis 08, 2020 3:41 pm

Witam jaka może być przyczyną tego że czujnik HC-SR04 podłączony do chińskiego wemosa D1 mini działa nieraz godzinę nieraz pól po czym albo się restartuje albo już nie ma z nim połączenia dopiero po ponownym podłączeniu zasilania działa , od czujnika do wemosa kabel ma jakieś pół metra a od wemosa do ładowarki 3 m .soft wgrany GUI generic
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 4008
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Spróbuj zmienić zasilacz.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Juszczaczek1
Posty: 256
Rejestracja: ndz lis 08, 2020 3:41 pm

3 różne zasilacze były podłączone, a można wemosa zasilić inaczej nic przez gniazdo USB?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8293
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Kiedyś była cała seria wadliwych hc_sr04. Ludzie jakieś rezystory albo kondensatory dokładali, ale nie pamiętam dokładnie.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
dobo
Posty: 1049
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Ja właśnie dzisiaj u siebie zaobserwowałem problem ze wskazaniami z czujnika AJ-SR04M.
Objawiało się to tym, że jak panel był skierowany mniej więcej na "słońce" to pokazywało głupoty z tego czujnika jak tylko zasłoniłem panel działało prawidłowo. Po podłączeniu nowego AJ-SR04M na przewodach 15 cm do głównej płytki w obudowie problem nie występował więc zrobiłem to samo na tym co był wcześniej. Wpakowałem ponownie do obudowy wsuwając w docelowe gniazdo znowu lipa. Ponownie podłączyłem przewody do gniazdka i do starego czujnika panel na słońce problemu nie ma. Doszedłem w ten sposób, że za ten stan może odpowiadać przetwornica-ładowarka, która w pewnym momencie (odpowiedni kierunek względem słońca) może powodować zakłócenia EMI co w bliskim kontakcie z AJ-SR04M objawiało się głupotami w odczycie.
Obecnie znowu lekko skacze mi odczyt ale to raczej związane jest z wodą, która kapie do studzienki i wywołuje ruch lustra wody jak i możliwe, że łapie samą wodę która kapie bo wcześniej odczyt był nie większy jak 70-90 cm, a teraz mam na poziomie 195-215.


PS
Juszczaczek1 pisze: sob kwie 17, 2021 12:40 pm 3 różne zasilacze były podłączone, a można wemosa zasilić inaczej nic przez gniazdo USB?
Można podłącz zasilanie 5V pod pin 5V
Juszczaczek1
Posty: 256
Rejestracja: ndz lis 08, 2020 3:41 pm

Podłączyłem inna ładowarkę pod którą miałem podłączony inny wemos i też restartuje się więc albo to wemos albo czujnik tylko jak to sprawdzić
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8293
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

U mnie jak się czujnik zacinał, to przestawał wysyłać impuls dźwiękowy. Jak przyłożysz ucho to spokojnie usłyszysz te impulsy. Można wtedy ocenić czy przestał je wysyłać.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
krycha88
Posty: 5199
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

Juszczaczek1 pisze: sob kwie 17, 2021 2:32 pm Podłączyłem inna ładowarkę pod którą miałem podłączony inny wemos i też restartuje się więc albo to wemos albo czujnik tylko jak to sprawdzić
Czy używasz innych funkcjonalności na tym urządzeniu ? Jeżeli tak to jakich.
https://gui-generic-builder.supla.io/
Juszczaczek1
Posty: 256
Rejestracja: ndz lis 08, 2020 3:41 pm

Tylko ten czujnik jest podłączony nic więcej , a jak chce włączyć w konfiguracji korekta sensorów to wemos się restartuje tak ma być?
krycha88
Posty: 5199
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

Ale wartość się zapamiętuje? Po zrobieniu korekty należy zrobić restart ESP aby korekty się zastosowały.
https://gui-generic-builder.supla.io/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”