Dziwny problem z MQTT discovery

Scorcerer
Posty: 22
Rejestracja: czw maja 23, 2019 4:09 pm

Hejka!
Po długo wyczekiwanej aktualizacji dodającej obsługę MQTT wciągnąłem suplowe MQTT do HomeAssistanta na pokładzie AISpeaker (jolka).
Niestety, pomimo że w MQTT Explorer podłączonego do MQTT na bramce AIS widzę wszystkie urządzenia Suplowe, w HA nie ma żadnych nowych encji. Próbowałem dodawać i usuwać integrację wielokrotnie, również z zapiętym MQTT Explorerem w tle, ale nie widzę nigdzie żadnych komunikatów discovery.
Próbowałem też zmieniać nazwę urządzeń, blokować i odblokowywać je (generalnie różne zmiany oprócz samego dodawania i usuwania urządzeń w panelu supli) i ciągle nic, żadnych nowych encji.
Wiem że innym działa, dlatego zakładam że albo ja robią coś źle, albo gdzieś jest bug który pojawia się w określonych okolicznościach.
To co zakładam, to np że moje urządzenia mają jakieś niedozwolone znaki w nazwie np (część zaczyna się od *).

Czy ktoś ma podobny problem?
Moje konto istnieje na svr24...

Z góry dzięki za każdy pomysł, moje się już trochę kończą :(
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18330
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Sprawdź logi.
Scorcerer
Posty: 22
Rejestracja: czw maja 23, 2019 4:09 pm

Pustka (no, prawie):

Kod: Zaznacz cały

|ais      | 2021-03-02 20:14:36 INFO (MainThread) [homeassistant.setup] Setting up ais_supla_mqtt
2|ais      | 2021-03-02 20:14:36 INFO (MainThread) [homeassistant.setup] Setup of domain ais_supla_mqtt took 0.0 seconds
2|ais      | 2021-03-02 20:14:36 INFO (MainThread) [homeassistant.components.sensor] Setting up sensor.ais_supla_mqtt
2|ais      | 2021-03-02 20:14:36 INFO (MainThread) [homeassistant.helpers.entity_registry] Registered new sensor.ais_supla_mqtt entity: sensor.supla_connection_status
A potem już cisza, przy czym widzę w MQTT explorerze że pojawia się nowy temat "supla" ze wszystkimi urządzeniami jak należy i status połączenia (ta encja która jest tworzona w trakcie dodawania integracji) też pokazuje że się łączy i ciągnie dane:
Obrazek
Zasubskrybowałem wcześniej też homeassistant/# i tam również pustki (tzn żadnych innych rzeczy oprócz paru z zigbee2mqtt).
Załączniki
Screenshot_20210302_202130.png
Screenshot_20210302_202130.png (17.78 KiB) Przejrzano 1917 razy
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18330
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Mam wrażenie, że coś przekombinowałeś.
Scorcerer
Posty: 22
Rejestracja: czw maja 23, 2019 4:09 pm

Chciałbym Ci przyznać rację, poprawić swój błąd i mieć to z głowy, ale niestety albo się totalnie zakręciłem albo nie jest to takie proste jak mi się wydawało.

Wszystko co robię teraz to próba zrozumienia gdzie powinien pojawić się komunikat discovery ( według https://ai-speaker.discourse.group/t/da ... ts/1352/78 ) i dlaczego go nie ma - z tego co jest napisane w tym poście, powinien być on wysłany za każdym razem kiedy zmienię nazwę urządzenia po stronie supli. No to próbuję:
- zmieniam komentarz do jednego z urządeń w panelu supli - nic
- zmieniam podpis w przekaźniku tego urzadzenia - nic
- zmieniam nazwę modułu z poziomu jego stronki - nic

Żeby nie było że to problem tej bramki - w innej lokalizacji mam drugą, z takim samym problemem...
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18330
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Podłącz się MQTT Brokerem i obserwuj co się dzieje. Zmiany skutkują publikowaniem topików z treścią lub pustych (w przypadku usuwania danych). To tle. Tu nie ma żadnej filozofii. Jest subskrypcja i publikowanie. Nic więcej.
Podłącz czysty HA i sprawdź jak się zachowuje. Być może coś nie tak jest z integracją AIS. Tam jest jakiś "autorski" sposób komunikacji z MQTT.
Scorcerer
Posty: 22
Rejestracja: czw maja 23, 2019 4:09 pm

Hejka
troche mi zajęło zanim zdecydowałem się na postawienie gołego HA, ale znalazłem gdzieś w odmętach piwnicy poczciwego OdroidaXU, więc wreszcie się do tego zebrałem.
Najpierw upewniłem się że z mojej aktualnej lokalizacji (IP) nic innego nie łączy się do suplowego MQTT (gdzieś przeczytałem na forum że tylko jedno połączenie z IP jest dozwolone naraz).
na HA wpisałem dane suplowego serwera MQTT, tak jak dokumentacja nakazała (PDF sposób #1)
po restarcie HA pojawiła się integracja MQTT w panelu, i podczas nasłuchwania topicu supla/# mam całą masę informacji, także od tej strony wygląda OK.

Natomiast:
Żadne urządzenia/encje w HA się nie pojawiły
Nie mam nic przy próbie nasłuchiwania topicu homeassistant/#

Zwłaszcza to 2 jest dla mnie dziwne, bo w instrukcji jest linijka:
Screenshot_20210418_205348.png
Screenshot_20210418_205348.png (4.36 KiB) Przejrzano 1704 razy
Czyli coś tam się powinno dziać, a HA nie widzi nic...

Żeby uniknąć nieporozumień jeszcze mój configuration.yaml:
Screenshot_20210418_205544.png
Screenshot_20210418_205544.png (6.03 KiB) Przejrzano 1704 razy
Będę wdzięczny za każdy pomysł...
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18330
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Co pokazuje Ci mqtt explorer dla homeassistant/# ?

Albo nie masz kompatybilnych urządzeń albo gdzieś popełniasz błąd. Może masz jakieś niedozwolone znaki w haśle.
Scorcerer
Posty: 22
Rejestracja: czw maja 23, 2019 4:09 pm

pzygmunt pisze: ndz kwie 18, 2021 9:32 pm Co pokazuje Ci mqtt explorer dla homeassistant/# ?

Albo nie masz kompatybilnych urządzeń albo gdzieś popełniasz błąd. Może masz jakieś niedozwolone znaki w haśle.
Zasubskrybowałem na HA homeassistant/# i przez 8h nie pojawiło się kompletnie nic. Zrestartowałem jedno z urządzeń (czujnik temperatury na GUI Generic) i też cisza.
Dotychczas zakładałem że gdyby jedno/więcej urządzeń było nieaktywnych, to inne by działały - może być tak że jedno z nich kompletnie blokuje wysyłanie informacji o urządzeniach do homeassistant/# ? Coś w stylu interferowania z kodem albo innego pętlenia....

Zakładam że gdybym miał niedozwolone znaki w danych do logowania MQTT to nasłuch na supla/# też byłby pusty, a tam dzieje się baaaardzo dużo (mam 2x MEW-01, one spamują konkretnie...), natomiast jedynym niealfanumerycznym znakiem w haśle jest _, który jest raczej bezpieczny z mojego doświadczenia...

Jeśli o kompatybilność chodzi, to przecież przynajmniej MEW-01, ROW-02 i SRV-01 powinny się pojawić, a one niet...
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18330
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Wyślij mi na priva Twoje poświadczenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”