D1 mini sterowanie serwo do rolet przez pwm

NorthPole
Posty: 5
Rejestracja: sob gru 14, 2019 3:46 pm

Witam wszystkich suplowiczów.
Proszę o pomoc z doborem softu do wgrania na tytułowego d1 mini. Potrzebowałbym w nim 2 sygnałów pwm na 2 serwomechanizmy, bez żadnych termometrów itp. Działałoby to tak jak zwykly roller shutter na czas zamykania i otwierania w sekundach. Czy wie ktoś czy taki soft istnieje ew. czy pomógł by mi z stworzeniem takowego, choć od razu mówię że w programowaniu jestem totalnie zielony :P
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2808
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

Tu masz oficjalny soft dla rolet jak z opisu wynika w wersji 2.6
https://github.com/SUPLA/ESP8266/tree/m ... e-firmware
Jeśli chcesz, żeby działał na innych GPIO to napisz na jakich i Ci skompilujemy na bazie aktualnych źródeł.
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
NorthPole
Posty: 5
Rejestracja: sob gru 14, 2019 3:46 pm

Aktualnie doszedłem tylko do wgrania softu podanego przez lesny8, lecz nie potrafię wejść w tryb config i wemos po zflaschowaniu o dziwo nie wszedł od razu w niego. Jak mógłbym uruchomić ten cfg mode? Dodam tylko, że dioda mruga w dość szybkim tempie.
NorthPole
Posty: 5
Rejestracja: sob gru 14, 2019 3:46 pm

Mam wrażenie, że ten soft nie działa z jakiejś przyczyny. Dla próby zflaschowałem roller shutter od Zybiego i uruchomił się, skonfigurowałem go, lecz tam jest zwykły relay a nie sygnał dla serwa. Proszę o pomoc :(
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Czemu chcesz używać serwo do rolet?

Osobiście nie kojarzę aby ktoś coś takiego odpalał.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
NorthPole
Posty: 5
Rejestracja: sob gru 14, 2019 3:46 pm

Serwomechanizm jest dosyć mały I mocny I nie trzeba do niego żadnego dodatkowego sterownika, ponieważ po przeróbce nadal można korzystać z fabrycznego kontrolera. I widziałem że w Internecie przewijały się tematy serw jako silników w roletach. Trafiłem też na ten viewtopic.php?f=6&t=2041&hilit=Serwo+Serwo+rolet post, lecz nic z niego nie wyszło.
Awatar użytkownika
wojtas567
Posty: 2209
Rejestracja: ndz kwie 03, 2016 7:16 pm
Lokalizacja: Olsztyn

Nie wiem jakie masz roletki ale sądzę że te silniki w serwach długo Ci nie wytrzymają i są głośne. Pomyśl o silnikach krokowych są dużo mocniejsze da radę pociągnąć bez problemu roletke na drzwiach balkonowych jak i o szerokości 120cm i prawie ich nie słychać.
Pozdrawiam
Wojtek
elmaya
Posty: 1482
Rejestracja: śr cze 27, 2018 5:48 pm
Lokalizacja: El Saucejo - Sevilla

Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1779
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Serwomotory to silniki wykonujace precyzyjny ruch o zadany kąt wzgledem podanego sygnału PWM, mają zamontowane ograniczniki wiec zrobią max jeden obrót. Do popranej pracy wymagany jest sygnał PWM.

Serwomotory z wyłamanymi ogranicznikami i zdemontowaną elektroniką to zwykłe silniczki z przekładnią i mogą się krecić bez końca. Do poprawnej pracy wymagany jest mostek H.

Ty potrzebujesz drugiego rozwiazania, ktore sam soft Tobie nic nie załatwi. Wymagany jest mostek H i kilka pinów sterujących.
Obrazek
NorthPole
Posty: 5
Rejestracja: sob gru 14, 2019 3:46 pm

Myślałem właśnie że jeśli w miejsce potencjometru wlutuję dwa rezystory I usunięciu fizycznego ogranicznika, lecz zostawieniu elektroniki będzie można sterować roletami. Gdy zflaschowałem już wcześniej ten Soft od elmaya moglem bez problemu sterować silniczkiem za pomocą tego dimmera. No ale jeśli nie da się tego przerobić na rolety muszę chyba rzeczywiście wywalić elektronikę I używać jako zwykłego silnika.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”