Arduino + supla.org - początki

smola23
Posty: 27
Rejestracja: czw kwie 21, 2016 10:05 am

Witam

Arduino bawię się od 6 miesięcy, na supla.org trafiłem niedawno i uważam że jest to super rozwiązanie.
Żeby zrozumieć zasadę przyłączenia różnych elementów mam pytanie:

posiadam Arduino Mega
moduł Ethernet
konto na supla.org

Po połączeniu urządzeń na serwerze supla.org dodało mi moje Arduino i 5 portów.
żeby przetestować działanie tych portów proszę o informację jak mam wpiąć np diodę aby ją włączać i wyłączać za pomocą telefonu,
gdzie podpiąć + a gdzie -
proszę o pomoc,
dzięki wielkie
Tomek
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18328
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

+ podłączasz pod port minus pod GND. Numer portu zależy od programu. Przykładowo

SuplaDevice.addRelay(45);

dodaje obsługę przekaźnika na porcie numer 45 (pin 45)

SuplaDevice.addRollerShutterRelays(46, 47);
Dodaje obsługę rolet wykorzystując dwa przekaźniki podłączane do portów numer 46,47 (piny 46,47)

Na cloud.supla.org musisz wybrać funkcję danego kanału. Np możesz wybrać otwieranie furtki gdzie stan wysoki ma być wyzwalany na czas 10 sek.
Podłączasz diodę (+ do portu, - do GND) i po naciśnięciu otwarcia furtki w smartfonie dioda zaświeci się na zadany czas.
smola23
Posty: 27
Rejestracja: czw kwie 21, 2016 10:05 am

Dziękuje za porady, faktycznie dioda świeci. Rozumiem jak zaimplementować urządzenie, które włącza się i wyłącza, a co np z czujnikiem temperatury, jest możliwość stałego monitoringu temperatury?

i mam jeszcze pytanie czy jeżeli skopiuję w kodzie np kanał 5 i zmienię go np na 10, dodam także inny numer wyjścia np 22 to mogę dodawać nowe inne urządzenia??

dziękuje
Tomek
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18328
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Obsługi temperatury dla Arduino jeszcze nie ma.
Możesz dodać dodatkowe kanały/urządzenia itd. ale przy zmianie konfiguracji musisz usunąć urządzenie z clouda.
smola23
Posty: 27
Rejestracja: czw kwie 21, 2016 10:05 am

Witam

dzięki wielkie za informacje, faktycznie udało mi się podłączyć lampę do pod Ardiuno i za pomocą supla.org zdalnie ją włączam. super sprawa.
Proszę jeszcze o informację czy planowane jest podłączenie czujnika temperatury do ardiuno.

Tomek
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18328
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Obsługa czujników temperatury została dodana.
smola23
Posty: 27
Rejestracja: czw kwie 21, 2016 10:05 am

dziękuje za informację, spróbuje dodać czujnik.

mam jeszcze taki problem że często mi rozłącza połączenie z supla.org i nie wiem czego może to być przyczyna, działa wszystko ok przez kilka minut, potem brak połączenia, po wyłączeniu i włączeniu arduino znów działa. Proszę o jakąś podpowiedź.

dzięki
Tomek
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18328
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

W jakiej sytuacji następuje rozłączenie ? Problem z siecią ? Samoistne rozłączenie ? Jaki moduł ethernet ? Jakie komunikaty w konsoli ?
smola23
Posty: 27
Rejestracja: czw kwie 21, 2016 10:05 am

podłączę do konsoli to odpowiem Panu dokładnie, na razie zauważyłem że samoistnie się wyłącza

Moduł Ethernet z kontrolerem ENC28J60

dziękuje
macco
Posty: 6
Rejestracja: śr kwie 20, 2016 10:43 am

Witam

Wgrałem - wszystko działa, ale również zauważyłem że czasem zrywa połączenie z supla.org. Zrywanie połaczenia (w moim przypadku) nastepowało podczas uruchamiania aplikacji arduino. Podłączyłem arduino do zasilacza i pracowało kilka godzin bez problemu.

1. W jaki sposób mogę zwiększyć liczbę podłączonych czujników temperatury?
2. Ile maksymalnie można wycisnąć z arduino mega (ile czujników, ile przekaźników)?

Maciek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”